Haberler

Ayasofya ''Yeni Yedi Harika''ya resmi aday

Tarih: 15 Eylül 2006 Kaynak: CNN Türk
Merkezi İsviçre''de bulunan Yeni Yedi Harika Vakfı yöneticisi Bernard Weber, dünyanın ''Yeni Yedi Harikası'' adayları arasında gösterilen Ayasofya''ya resmi adaylık sertifikası verdi. Dünyada 21 aday eser arasından ''Yeni Yedi Harika'' adayı gösterilen Ayasofya Müzesi''nin resmi adaylığının tescili için bir tören düzenlendi.

Weber, sertifikayı Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun ve Topkapı Sarayı Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı''ya birlikte verdi. Prof. Dr. Ortaylı, müzenin altıncı asra ait bir eser olduğunu belirterek, ''''Ayasofya Müzesi bir mühendislik harikasıdır. Gözle görülür, elle tutulur bir harika eser'''' dedi.

Daha önce dünyanın yedi harikası arasında sayılan diğer eserler hakkında somut deliller olmadığını, tariflerle konuşulduğunu, ortada gravürlerin de bulunmadığını belirten Ortaylı, ''''Ayasofya Müzesi''nin yaşamasında büyük mimarımız Sinan''ın katkısı var. Bu cami, İstanbul''un fethinden sonra İslam dünyasının da bir numaralı camisi olmuştur, protokoldeki yeri birincidir. Bu cami bugün bir müze" dedi.

Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun da ''''ilk yedi dışında ikinci yedide Ayasofya Müzesi iddialı bir şekilde yer aldı. Bu seçim yıl sonuna kadar yapılacak. Ayasofya dışında başka eserler de yer alıyor. Ortadoğu bölgesi ve İslam dünyasında Ayasofya Müzesi''nin çok ön planda olduğunu düşünüyorum'''' dedi.

Ayasofya''nın dünyanın yeni yedi harikasından biri seçileceği konusunda bir şüpheleri bulunmadığını da belirten Dursun, ''''Ayasofya çok kuvvetli bir aday olarak ön plana çıktı. UNESCO ve uluslararası kültür-sanat çevrelerinden edinilen izlenim de Ayasofya''nın öne çıktığını gösteriyor'''' dedi.

Ayasofya Müzesi''nin aday gösterilmesinin İstanbul için çok büyük bir tanıtım imkanı sunacağını vurgulayan Dursun, internette yapılan anketler nedeniyle Türkiye için büyük bir tanıtım gerçekleşeceğini söyledi. Dünyanın ''Yeni Yedi Harikası'' için internette ''www.new7wonders.com'' adresinden yapılacak oylama, 1 ocak 2007''de sona erecek.

Diğer adaylar arasında Ürdün''deki Petra kenti, Çin Seddi, Roma''daki Colesseum, Paris''teki Eyfel Kulesi, New York''taki Özgürlük Anıtı, Sydney''deki Opera binası ve Yunanistan''daki Akropolis de bulunuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.