Haberler

Altyapısız Evler

Tarih: 15 Eylül 2006 Yazan: Gökçe Aras
Dünyanın en ünlü tasarımcılarını bir araya getiren İstanbul Design Week’de 14 Eylül 2006 tarihinde düzenlenen konferanslarda, Doç. Dr. Serkan Anılır üzerinde çalıştığı altyapısız yaşam üniteleri isimli ev projesini İstanbullularla paylaştı.

Deprem başta olmak üzere herhangi bir afet durumunda, altyapı bağlantıları tamamen çökse bile bir yıl boyunca hiçbir şebekeye bağlı olmadan elektrik, su ve ısınma gereksinimini karşılayacak evler yaratılmasına yönelik projenin en önemli özelliği, geri dönüşüm teknolojilerine dayanıyor olması. Proje, Türkiye gibi deprem kuşağında olan ülkeler için çok büyük bir öneme sahip bulunuyor.

Binaların, su, elektrik, kanalizasyon ve ısınma gibi altyapı ihtiyaçlarının herhangi bir şebekeye bağlı olmadan karşılanması prensibine dayanan projede, evlerin altyapı ihtiyaçları, uzay istasyonlarındaki gibi geri dönüşüm teknolojileri ile çözülüyor.

   

Projeye göre, herhangi bir kanalizasyon altyapısı olmayan binadan çıkan atık su, %100 oranında arıtılarak yeniden kullanılabiliyor. Yine binalarda ihtiyaç duyulan enerji ihtiyacı da geri kazanım yöntemleri ile karşılanıyor. Örneğin bu projede, evdeki insanların yaydığı ısı, enerji kaynağı olarak tekrar kullanılabiliyor.

Anılır üretilen bu projeler hiç yapılamayacak olsa bile proje sürecinin beraberinde getirdiği teknolojilerin ve vizyonun projenin uygulanabilirliliğinden önemli olduğunu düşünüyor.Örneğin ATA uzay asansörü projesinde kullanılan çok uzun ömürlü bir pil çeşitli alanlarda da kullanılabilecek.

İstanbul’u bir tasarım merkezi haline getirmeyi amaçlayan Design Week etkinlikleri, yeni seminerler ve konferanslarla 17 Eylül’e kadar devam edecek.

   

Doç. Dr. Serkan Anılır Hakkında
Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu olan Serkan Anılır “ATA” adını verdiği Uzay Asansörü Projesi ile önce NASA, ardından Japonya Uzay Havacılık Dairesi JAXA’da takım liderliğine yükselerek ününü uluslar arası platforma taşımıştır. 30 yaşında Tokyo Üniversitesi’nde doçentlik unvanı alan genç Türk bilim adamıdır. 2003 senesinde “uzay teknolojisi ve insan yerleşimleri” üzerine doktorasını yazdı ve yardımcı doçent olarak Japon Uzay Havacılık Dairesine tarihindeki ilk yabancı olarak kabul edildi. 2004’te 11. boyutta uzay teoremi ile Cambrige Üniversitesi Fizik ödülünü ve 2005 senesinde bilim teknoloji dalında Amerikan Şeref Madalyası’nı kazandı. Şu anda JAXA Uzay - Fizik Departmanı ekibinin başkanı olarak görev yapmaktadır. Yüzyılın Bilim Adamları ansiklopedisine de dahil edilmiştir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.