Haberler

Dört gün dört gece Haydarpaşa

Tarih: 25 Eylül 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Ufuk Koşar
Haydarpaşa Dayanışması''nın Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Buluşması adlı dört gün dört gece sürecek etkinliği İstanbul Haydarpaşa Garı''nda başladı. İki yıldır Haydarpaşa Garı, kıyı ve liman alanı ile tarihi Haydarpaşa Lisesi, Selimiye Kışlası''nı kapsayan geniş bölgenin Dünya Ticaret Merkezi ve kruvaziye liman haline dönüştürülmesi için yürütülen çalışmaya karşı duran Haydarpaşa Dayanışması, etkinliklerini dün Haydarpaşa Gar binasında sergi açılışı ve basın açıklamasıyla başlattı.

Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı ve Haydarpaşa Dayanışması sözcüsü Eyüp Muhcu, İstanbul açısından son derece önemli olan bölgenin, küresel sermaye gruplarının hizmetine sunulduğunu, projenin sakıncalarının meslek kuruluşları, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve bilim insanları tarafından kamuoyuna anlatıldığını söyledi. Akılcı çözümün Marmaray Projesi''nin Haydarpaşa Garı ve Limanı ile bağlantı kurulmasıyla olabileceğini söyleyen Muhcu, aksi takdirde çıkar çevrelerinin isteklerini karşılayacak bir alan olacağını ifade etti.

"Giriş Kapısı Yok Ediliyor"
"Vapurlarımızı Vermiyoruz" kampanyasının sözcülerinden Karikatürist Behiç Ak da, bu durumun sadece ulaşım meselesi olmadığını, İstanbul''un giriş kapısının yok edildiğini söyledi. Tren ve deniz bağlantılarının koparılmak istendiğini söyleyen Ak, ulaşımın pahalılaştırılmasının süreci etkilediğini, yaşananların sadece geliri yüksek insanlara hitap edeceğini sözlerine ekledi.

Haydarpaşa Garı''nda dört gün sürecek etkinlikler çerçevesinde Bölge Koruma Kurulu''nun "Tarihsel ve Kentsel SİT Alanı" kararını uygulamaya girmesi için imza toplayacak olan Haydarpaşa Dayanışması, soru önergesi için hazırlanan metinleri İstanbul Milletvekillerine teslim ederek konunun Meclis''e taşınmasını sağlayacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.