Haberler

Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yeri Niğde Göllüdağ

Tarih: 26 Eylül 2006 Kaynak: Hürriyet

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Nemrut Dağı’nda önceki yıllarda Hollanda Amsterdam Üniversitesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından çalışmaları Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) yürütmesi kararlaştırıldı.

Adıyaman Halk Eğitim Merkezi’nde geçtiğimiz günlerde düzenlenen Kommagene Nemrut’u Koruma ve Geliştirme Projesi toplantısı sonrasında açıklama yapan Vali Halil Işık, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği 2 bin 206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı çalışmaları için bilim adamlarının görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Vali Işık, "Birçok özelliğe sahip Nemrut Dağı kendi alanında tek olma özelliğine sahip. Bu nedenle sadece kent için ya da Türkiye için değil, tüm dünya için büyük bir önem taşıyor. Yalnız yıllardır sert hava koşulları nedeniyle Nemrut yaşlandı ve yıprandı. Şu anda bir gençlik aşısına ihtiyacı var. Bugüne kadar yapılan çeşitli çalışmalara rağmen bunlar tam anlamıyla başarıya ulaşamadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ODTÜ ile müşterek olarak Kommagene Nemrut Koruma ve Geliştirme Projesi’ni başlatarak, restorasyon çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdı" dedi.

Proje Yürütme Kurulu Başkanı ODTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan olacak. Yapıştırma, boşluk doldurma, sağlamlaştırma gibi çalışmalar 37 ayda tamamlanacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.