Haberler

Tarihi doku bozuluyor

Tarih: 27 Eylül 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ali Açar
Sultanahmet Esnafı Turizm Kalkındırma ve Dayanışma Derneği''nce (SET) Sultanahmet Meydanı''nda kurulan ramazan çadırı ve standların kaldırılması için bölge halkı ve esnafından toplanan yaklaşık 250 imza, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ''a teslim edildi. Bölge mahvolmadan önlem alınmasını isteyen Ulusoy, ''''İnat rezilliği yaşanıyor'''' dedi.

AKP''li Eminönü Belediyesi''nce tüm tepkilere karşın bu yıl da tarihi Sultanahmet Meydanı''na kurulan ramazan standlarına tepkiler artarak sürüyor. SET Derneği, bölgenin tarihi ve kültürel yapısına zarar veren standların kaldırılması için yaklaşık 250 imza topladı. İmzaları TÜRSAB Başkanı Ulusoy''a veren SET Başkanı Ali Polat , şu anki belediyenin göreve geldiği süre içerisinde ''''Sultanahmet panayırı'''' için meclis toplantısında alınan bir karar olup olmadığını bilmediklerini söyledi. Yiyecek-içecek standlarının yerine çağdaş ve kültürel etkinliklere yer verilmesini isteyen Polat, ''''İstanbul turizminden Sultanahmet çıkarıldığı zaman gelecek turist sayısı yarı yarıya düşer. Sultanahmet konusunda hassasiyetleri dolayısıyla her zaman TÜRSAB''ın yanında olacağız'''' diye konuştu.

Avrupa''ya rezil oluyoruz
TÜRSAB Başkanı Ulusoy da Sultanahmet''teki yiyecek tezgâhlarının tarihi görüntüyü bozduğunu vurgulayarak ''''Avrupa''nın kültür başkenti olmaya hazırlanıyoruz diyorlar. Bu şekilde bırakın Avrupa kültür başkenti olmayı, Avrupa''ya rezil oluruz. Bu yapılanlar, inat rezilliği'''' dedi. Çadıra karşı tavır takındıkları için turistleri meydana bırakmak amacıyla duraklayan turist araçlarına 200 YTL ceza kesildiğini anlatan Ulusoy, ''''Ne kadar ceza keserlerse kessinler, bizi bu konudan caydıramayacaklar'''' ifadesini kullandı. Başaran Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ''la görüştüğünü anımsatarak bakan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valiliği''nin de Sultanahmet''teki bu etkinliklere karşı olduğunu dile getirdi. Ulusoy, bölge halkı ve esnafını da dayanışma içine girerek bu konuya gerekli hassasiyeti göstermeye ve bölge turizmi için mücadele etmeye çağırdı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.