Haberler

Bomonti aynı Bomonti ama fiyatı 1.5 ayda 5’e katlandı

Tarih: 11 Ekim 2006 Kaynak: Vatan Yazan: Gülümhan Gülten
Bomonti Bira Fabrikası’nın 17 Ağustos’taki ihalesinde en yüksek teklifi 12.7 milyon YTL ile Global vermiş ancak satış iptal edilmişti. İlk ihalede 12.5 milyon YTL’de kalan IC Grup ile Global’in sahibi Mehmet Kutman dün aynı yer için yine karşı karşıya geldi. Kutman 60 milyon YTL’ye çıktı ancak ihale 60 milyon 250 bin YTL veren IC Holding’te kaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilk ihalesini iptal ettiği Bomonti Bira Fabrikası’nın dün yapılan ikinci ihalesinde ortaya çıkan fiyat herkesi hayrete düşürdü.

17 Ağustos’ta yapılan ilk ihalede 12.7 milyon YTL’ye Global Yatırım’ın aldığı Bomonti Bira Fabrikası’nda fiyat 60.2 milyon YTL’ye çıktı. Önceki ihalede 12.5 milyon YTL’den fazla fiyat vermeyen İbrahim Çeçen’e ait IC-Antbel A.Ş. bu kez fiyatını 60.2 milyon YTL’ye çıkartarak Bomonti’yi Global’in elinden aldı.

Açık artırmada, IC Antbel ile son tura kadar çetin bir mücadele sürdüren Global Yatırım ise ihaleyi kıl payı kaybetti. Ancak tarihi Bomonti Bira Fabrikası’na verilen fiyatın 1.5 ay içinde 5 kat artması, üstelik fiyatı artıranların da bir önceki ihalenin aktörlerinin olması bir hayli kafa karıştırdı. Bakanlık yetkilileri 1.5 ay önceki ihalede ortaya konan şartlarla, dünkü ihaledeki şartların aynı olduğunu belirtip “Mal aynı mal. Bomonti aynı Bomonti ama fiyat aynı değil. Biz de şaşkınız” yorumunu yaptı.

Ortaklar Rakip Oldu
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iptalle aynı gün Resmi Gazete’de ilan yayınlayarak ihaleye çıktığı Bomonti’yle ilgili herhangi bir proje değişikliği bulunmuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İstanbul’daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın işletme hakkının 49 yıllığına tahsisine ilişkin ihaleyi 17 Ağustos’ta Global Yatırım kazanmış, ancak bakanlık ihaleyi iptal etmişti. Global Yatırım’ın ihaleye yeniden girme kararı alması, bakanlıkla “restleşme” şeklinde yorumlanmıştı.

Önceki ihalede olduğu gibi dünkü ihalede de Nihat Özdemir’e ait Limak A.Ş, İbrahim Çeçen’e ait IC Antbel ve Mehmet Kutman’ın Global’i yarıştı. Yazıcılar Holding başvuru yapmasına rağmen ihaleye katılmadı. Global Yatırım, daha önce de İsrail’li Ofer Grubu’yla birlikte tartışmalı Galataport ihalesini aldığında, sözkonusu firmalarla ortaklık kurmuştu. Ancak bu kez bu 3 firma Bomonti için rakip olarak yarıştılar.

Açık artırmadaki turlar sırasında fiyatın 23 milyon YTL’ye çıktığı sırada Limak A.Ş. ihaleden çekilince IC Antbel ile Global arasında çetin bir rekabet başladı. 23 milyon YTL’den devam eden artırma turları IC Antbel’in fiyatı 60 milyon 250 bin YTL’ye çıkarmasına kadar sürdü. Fiyatın bu noktaya çıkması üzerine 60 milyon YTL veren Global ihaleden çekildi ve Bomonti ihalesi IC Antbel’de kaldı.

Çeçen: İlk İhalede tam hazır değildik
IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, projelerinin Şişli’ye yeni bir soluk getirecek, konaklama, kongre ve alışveriş merkezi içerdiğini söyledi. Öte yandan ihaleyi almalarının ardından soruları yanıtlayan IC Antbel Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen, “İlk ihalede vermediğiniz fiyatın 5 katını verdiniz. Bu nasıl oldu?” sorusuna “O zaman finansman kaynaklarımız itibarıyla hazır değildik. İlk ihalenin iptal edilmesinden bu yana hazırlıklarımızı tamamlayabildik. Ayrıca yabancı bir ortakla anlaştık” dedi. Yabancı ortakla ilgili soruya ise Çeçen, “Henüz isim veremiyoruz” demekle yetindi. İhale sonrası baba İbrahim Çeçen ve Murat Çeçen’i ilk kutlayan da ihaledeki rakibi Mehmet Kutman oldu.

1991’den beri boş duruyordu
İstanbul’un en eski semtlerinden birine adını veren Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye’deki ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor. 1890 yılında İstanbul Feriköy’de bir bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902 yılında işletmelerini bir dönem İstanbul Tekel Bira Fabrikası denilen şimdiki yerine taşıdı. 1912’de Bomonti Nektar Şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdu. Fabrika 1938’de Tekel’in yönetimine girdi. Tekel tarafından bira fabrikası olarak kullanılan bina, 1991’de boşaltıldı ve o tarihten bu yana kullanılmıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.