Haberler

3''üncü köprüde top hükümette

Tarih: 11 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
''Boğaz''da imar affı sözkonusu değil'' diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 3''üncü köprünün de 2007''de programa girebileceğini açıkladı. Topbaş bu konuda topun hükümettte olduğunu, yerel yönetiminse ''görüşünün alındığını'' söyledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaziçi imar kanunu taslağının ''Boğaziçi''ne bir imar affı getirsin'' düşüncesiyle hazırlanmadığını belirterek, "Taslağın Sevda Tepesi''yle bir alakası yok" dedi. Taslağın ilgili oda temsilcilerine gönderildiğini oradan gelecek öneriler doğrultusunda üzerinde yeniden çalışılacağını ifade eden Topbaş, 3. Boğaz köprüsünün de 2007 yılı içinde programa girebileceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün gazetecilere verdiği iftar yemeğinde, gündemdeki birçok konuda bilgi verdi.

Dubai kuleleri
Araziyi satışa çıkardım. İyi para veren arsamızı alabilir. ''500 milyon dolar'' diyenler vardı. Satış yöntemi gayet düzgün, adil, şeffaf olacak. Arazinin değeri ve yöntemi basın toplantısı düzenleyerek açıklayacağım. Buyursun gelsinler herkese açık.

Tünel yol ihaleleri
Tünel yol ihalelerini validen görüş aldıktan sonra çok hızlı, işi bilen firmalara davet usulüyle yaptık. Ama İhale Üst Kurulu, ''açık ihale yapılması gerektiği'' görüşüyle soruşturma açılmasını istedi. Karara saygılıyız, Gerektiği hallerde, şartlar gerekli kılıyorsa davet usulü de yaparız. Ancak tünel yollarla ilgili bundan sonraki yöntem açık ihale olacak.

Boğaziçi imar kanun taslağı
Boğaziçi imar kanunuyla ilgili bir taslak hazırlanarak ilgili oda temsilciliklerine gönderildi. Öneriler doğrultusunda üzerinde yeniden çalışılacak. Taslak ''Boğaziçi''ne bir imar affı getirsin'' düşüncesiyle hazırlanmadı. ''Sevda Tepesi''nden dolayı bir kanun çıkaralım'', asla böyle bir niyet, bir düşünce yok. Bu çalışmalar daha önce başlamıştı. Sevda Tepesi ayrı bir şey.

Sevda Tepesi
Kral Fahd İstanbul''a gelince kaç gün kalacak? En fazla bir hafta. Ancak bunun karşılığında yatırımcılara vermiş olduğu sinyal ve sinerji, İstanbul için önemlidir düşüncesiyle Özal düşünmüş ve (orayı) vermiş. Yüzde 5 imarlı yer alıyor, sonra da diyorsunuz ki, ''Kusura bakma yapamazsın''.

Uyum Villaları
Uyum Villaları''ndan sonra her iki yakada da çok daha abartılı yapılar yapılmış. Uyum Villaları da o sıkıntıyı oradan kaldıracak belli bir boyuta getirilebilir. Değerlendirmek lazım.

Boğaz''a üçüncü köprü
Üçüncü köprü 2007 içinde programa girebilir. İhaleye çıkılabilir. Beş yer belirlendi, güzergâhlardan biri iki köprü arası olarak öngörülüyor. Bir diğer teklif birinci köprüden güneye, üç tanesi de daha kuzeye yapılması yönünde hazırlandı. Bu köprüyle ilgili şu kararın netleşmesi lazım; İstanbul trafiğiyle ilgili İstanbul köprüsü mü? Ulusal bir köprü mü? Sayın Başbakanımızın bahsettiği ulusal bir köprü. TIR''lar, transit geçişler, ihracat, ithalat, yani kendi başkanlık döneminde düşündüğü tarzda bir projesi var. İMP''de (İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi) bazı uzmanlar ''Marmaray bitsin, görelim'' diyor. Ama şu kadar yıl geçmiş, binlerce araç yığılmış, hadi çöz bakalım. Çözemezsiniz. Üçüncü köprüde kararı verecek olan hükümet. Biz de hükümetle paralel çalışıyoruz. Belediyemizin önüne sürpriz olarak gelmeyecek. Görüşümüz dikkate alınıyor. İMP şu anda bu çalışmanın içinde değil. Öneri netleştikten sonra burada planlara monte edilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.