Haberler

Sağlıkçıların zaferi

Tarih: 13 Ekim 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Haydarpaşa Numune Hastanesi bahçesine İstanbul Büyükşehir ve Üsküdar Belediyesi tarafından yapılmak istenen köprülü kavşak projesine, İstanbul 7. Bölge İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Köprülü kavşak projesini protesto için bir araya gelen Türk Tabipleri Birliği (TTB) , İstanbul Tabip Odası, hastane çalışanları ile sivil toplum kuruluşları, şehir merkezinde bulunan rant alanlarının kentsel dönüşüm adı aldında ticaret merkezlerine dönüştürülmek istendiğini söylediler.

İstanbul Tabip Odası ve hastane çalışanları adına açıklama yapan Dr. Güray Kılıç , uzun yıllar süren hukuk mücadelesi ile benzin istasyonu tarafından işgaline son verilen ve İstanbul III. No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alanın, yalnızca hastane olarak kullanılabileceği kararının çıktığını anımsattı. Kılıç şunları söyledi: "Hastane bu kez de kavşak tehdidi altındaydı. İstanbul Tabip Odası olarak, kavşağın 1/1000 ölçekli imar planına ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle İBB ve Üsküdar Belediyesi''ne karşı açtığımız dava önceki gün sonuçlandı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi"

Hastanenin depremde yıkılma tehlikesinin bulunduğunu vurgulan Kılıç, " Kavşak yapılmak istenen alana 400 yataklı hastane binası projesi Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve yatırım programına alınmıştır. Kavşak hastaneyi ikiye bölerek sağlık hizmeti verilmesini güçleştireceği gibi hastanenin gelişimini engelleyerek ortadan kaldırmasına yol açacaktır" diye konuştu. AKP hükümetinin ve belediyelerin sağlığı ticarileştirmek amacından ve kamu sağlık kurumlarını rant kapısı görme anlayışından vazgeçmesi gerektiğini belirten Kılıç, şöyle devam etti: "Köprülü kavşağın '' Haydarpaşa Port'' projesinin bir parçası olduğu duyumlarına inanmak istemiyoruz. Hastanenin ranta feda edilmemesi için AKP hükümeti ve Sağlık Bakanlığı''nı bir kez daha uyarıyoruz".
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.