Haberler

''İktidarlarını korumak isteyenler kente yöneldi''

Tarih: 9 Kasım 2006 Kaynak: Birgün
Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası, Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla bir bildirge yayınladı. Bildirgede, devleti yönetenlerin, kaynak yaratmak ve iktidarlarını korumanın maddi temellerini sağlamak için kentlere yöneldikleri öne sürüldü. Bildirgede, kentlerin ve şehir plancıları mesleğinin, özellikle son 3-4 yıllık süreçte daha da şiddetli olmak üzere bir dönüşüm ve yeniden biçimlendirilme sürecinin içine sokulduğu ve bu yolla da çeşitli etki ve baskılara maruz bırakıldığı savunuldu.

4 Yılda İşlevsiz 30 Yasa
Kültür ve turizm, çevre, orman gibi alanlar ile kamu yönetimi ve yerel yönetim sistemini tarifle-yen yasaların eksiklik ve yetersizlikleri dolayısıyla değişmeleri gerektiği belirtilen bildirgede, son 4 yıl içinde kentleri ve planlamayı ilgilendiren konularda 30 civarında yasal düzenleme yapıldığı anımsatıldı. Bu düzenlemelerin büyük bölümünün oda tarafından yıllardır vurgulandığının ifade edildiği bildirgede, "Ancak bu düzenlemelerin gerçekleşme biçimi, içerikleri ve ardındaki niyet ile bizim bunları ele alma ve tartışma biçimimiz ile değişmelerini söylerkenki niyederimiz arasında çok ciddi ve önemli farklılıklar vardır," denildi.

Kamu yönetimi ve yerel yönetim sistemlerinin değişmesi, kamu hizmetlerinin daha adil, daha yaygın, daha etkin ve daha ucuz biçimde tüm toplum kesimlerine sunulmasının sağlanmasının talep edildiği bildirgede şöyle denildi:

"Oysa bu alana yapılan müdahalelerin amacı, devleti olabildiğince küçülterek müdahale etme gücü ve yetkisi elinden alınmış bir hakeme dönüştürmek, devletin elindeki pek çok hizmet alanını ve mülkü özel kesime devretmek ve kamuyu gerektiğinde bazı bireyler için toplumu dahi ezen bir yapıya kavuşturmak olarak karşımıza çıkmaktadır."

Rant Operasyonları
Bildirgede, geçen 3-4 yıl içinde, Hazine arazilerinin, 2B statüsündeki orman alanlarının, kent merkezindeki okulların ve yine kent içindeki kamu kurum ve kuruluşlarının arazilerinin satılmasının sürekli gündemde kaldığı anımsatıldı. Bildirgede, başta İstanbul olmak üzere özellikle büyük kentlerde, "çoğu zaman kentsel dönüşüm projeleri adı altında bazı imar ve rant operasyonları düzenlendiği veya düzenlenme girişimleri olduğu" ileri sürülerek, kentlerin, kaynak yaratmak ve yaratılan kaynakların belirli toplumsal gruplara dağıtılmasını sağlamanın aracı olarak ele alındığı belirtildi.

Son günlerde ülke kentlerinin hemen hepsinde sel olayları yaşandığı anımsatılan bildirgede, "Bu durumu basitçe yoğun yağışa bağlayıp geçiştirenler, kentlerde parça parça yürütülen rant operasyonlarının ve yeni kentsel dönüşüm projelerinin getirdiği altyapı yükünü başkalarının ödediği gerçeğini gizlemektedirler" denildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.