Haberler

Yükselen denizler antik kentleri yutacak

Tarih: 9 Kasım 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Dünyadaki birçok antik kent yıllarca savaşlara, doğal afetlere karşı ayakta dimdik durdular. Ancak son yıllarda ortaya çıkan bir felaket, yüzyıllara direnen insanlık hazinelerini tehdit ediyor: Küresel ısınma.

Birleşmiş Milletler’in Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlediği Çevre Konferansı’nda konuşan Stockholm Çevre Enstitüsü uzmanı Tom Downing, arkeolojik alanların küresel ısınmadan nasıl olumsuz etkileneceğine dair bir rapor sundu. Küresel ısınmaya bağlı denizlerin su seviyesindeki yükselme, kıyılarda yer alan birçok antik harabenin sular altında kalmasına yol açacak.

Sular altında kalacak antik alanların başında Tayland’daki 600 yıllık Sukhothai tapınağı geliyor. Tayland’taki Sukhothai tapınağı, kentin bir zamanlar Tayland Krallığı’nın başkenti olduğu dönemde 1238’de yapılmıştı.

Kenya''da da Tehlike Çanları
Downing, Kenya’nın Lamu adasında UNESCO Dünya Mirası üyesi 12’inci yüzyıldan kalma antik bölgenin de sular altında kalacağını öngörüyor. Lamu adasında, Doğu Afrika’ya yerleşen ilk Müslüman kabilelerden kalma kalıntılar bulunuyor; bölge Kenya’nın en önemli turistik alanlarından biri.

BM Çevre Programı Direktörü Achim Steiner, küresel ısınmayla mücadelede kültürel ve antik alanların korunmasına da özel önem verilmesi gerektiğini dile getiriyor. Küresel ısınmanın sonucunda iklim bölgeleri alt üst olurken, buzulların erimesi su seviyesini yükseltecek ve birçok kıyı şeridi sular altında kalacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.