Haberler

İstanbul 2010 için AB''den Resmi Karar

Tarih: 23 Kasım 2006


İstanbul''un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması için yapılan başvuru ile ilgili AB''nin kesin kararı, 13 Kasım 2006 pazartesi günü Brüksel''de yapılan AB Kültür Bakanlarından oluşan Bakanlar Konseyi toplantısından sonra açıklandı.

Kentin tarih boyunca Avrupa’nın kültür kaynağını oluşturduğu ve zenginlik kazandırdığı; İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinde 4 element tema olarak seçilmiş, “Toprak / Hava / Su / Ateş” mevsimlere göre yapılacak etkinliklerle, dünyada ve Avrupa’da ses getirecek kültürel çalışmalara ağırlık verilecek.

Büyük kısmını belediyelerin üstlendiği restorasyon çalışmaları, yeni müzeler ve kültür sanat merkezleri için 3 yıllık bir alt yapı hizmeti gerekecek.

Anadolu yakasında Hasanpaşa Gashane’de, Marmaray sisteminin devreye girmesiyle Sirkeci’de, Haliç tersane bölgesinde kurulacak kültür sanat merkezleri ile bir “Kültür Denizi” oluşacak, İstanbul yeni bir yüze kavuşacak.

İstanbul''a Katkıları...
- "İstanbul"un adı, 2006 yılından başlayarak dünya kültür sanat gündeminin merkezine oturacak.
- Tarihi boyunca farklı kültürleri bir arada yaşatan İstanbul, sahip olduğu dünya kültür mirasını tüm zenginliğiyle Avrupa’yla paylaşacak.
- İstanbul, kültür varlılarımızın korunacağı ve çağdaş müzecilik anlayışıyla sergileneceği yeni müzeler kazanacak.
- Katılımcı bir yaklaşımla oluşturulacak kentsel dönüşüm projeleri bir yandan kentin çehresini değiştirecek, öte yandan kentlinin yaşam kalitesini yükseltecek.
- İstanbul yeni kültür mekanlarına kavuşacak, kentin kültür altyapısı güçlendirilecek.
- İstanbullular farklı sanat disiplinleriyle kucaklaşacak, İstanbullu gençler sanatsal yaratıcılıkla daha yakın bir ilişki kurma olanağı bulacak.
- İletişimden organizasyona, eğitimden tasarıma pek çok yeni iş sahaları açılacak, Avrupa’yla kültürel ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra ekonomik ilişkiler de gelişecek.
- İstanbullu sanatçılar, yaratıcılar uluslararası alana açılacak.
- Uluslararası projeler bir yandan Avrupa ülkelerine Türk kültürünü tanıtacak, öte yandan Avrupalı ve Türk sanatçılar arasında esin paylaşımına olanak sağlayacak.
- İstanbul, 2oo6 yılından başlayarak, Avrupa ve dünyanın dört bir yanından pek çok kültür sanat insanının yanı sıra pek çok seçkin medya temsilcisini de misafir edecek; bir dünya kültür başkenti olarak uluslararası alanda ününü perçinleyecek.
- İstanbul’un Avrupa Kültür Başkentliği’nden en önemli kazanımı, yöneten ve yönetilenlerin İstanbul için birbirlerine dayanarak, güvenerek, bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaşarak ortak refahları için el ele çalışıp üretecekleri yepyeni bir yönetişim anlayışına kavuşmaları olacak.
- Kentlilik bilinci gelişecek, İstanbullular kentlerinin sahip olduğu değerleri keşfederken böyle bir kentte yaşama şansına sahip oldukları için gurur duyacaklar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.