Haberler

Ortaylı: Swissotel ve Gökkafes Yıkılmalı

Tarih: 24 Kasım 2006 Kaynak: Sabah
Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dolmabahçe Sarayı''nın hemen yakınında bulunan Swissotel ve Gökkafes"i kastederek, "Günün birinde bütçe ayırdığımızda, aklımız başımıza gelip tazminatı ödediğimizde bu iki bina yıkılır ümit ederim" dedi. Dolmabahçe Sarayı''nda başlayan "150. Yılında Dolmabahçe Sarayı'''' konulu uluslararası sempozyumda konuşan Ortaylı, Osmanlı hanedanının yaşadığı Topkapı Sarayı''nın, Osmanlı''nın son dönemlerinde dar gelmeye başladığını ve bunun üzerine yeni bir mekan ihtiyacının ortaya çıktığını anlattı. Ortaylı, ihtiyacın Dolmabahçe Sarayı ile giderilmeye çalışıldığını ve sarayın ihtişamıyla Topkapı Sarayı''ndan geri kalmadığını ifade ederek, "İstanbul 19. yüzyılda orman vasfını muhafaza etmektedir. Sarayın üzerinde bugünkü gibiacayip bir otel ve hemen yakınında acayip bir kule söz konusu değildi" dedi. İlber Ortaylı, "İnşallah günün birinde bütçe ayırdığımızda, aklımız başımıza gelip tazminatı ödediğimizde bu iki binanın yıkılacağını ümit ederim. Bunu görmek bizlere nasip olur" diye konuştu.

Restorasyona 40 Trilyon
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen de resterasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, bin 500 tarihi eserin restorasyon çalışmasının sürdüğünü dile getirerek, "Topkapı Sarayı''nda 40 trilyon liralık restorasyon çalışması yapıyoruz'''' dedi. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş ise Dolmabahçe Sarayı''nın, korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.