Haberler

Salı Pazarı’nda Yepyeni Bir Kadıköy Doğuyor

Tarih: 28 Kasım 2006 Kaynak: Kadıköy Life

• Son otuz yıldır bütün yöneticilerin planlayıp bir türlü gerçekleştiremedikleri “Salı Pazarı Projesi” nihayet hayata geçiyor. İstanbul’daki Salı Pazarı Efsanesi’ni yıkılıp, çağdaş bir komplekse bürünecek olan Kuşdili Çayırı son günlerini yaşıyor.

• İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköylü müteahhit Emrullah Turanlı’ya ihale edilen proje tamamlandığında Kadıköylüler’in dışında tüm Anadolu Yakası’na, hatta Kocaeli, Adapazarı ve Yalova gibi civar illere de hizmet verecek.

• İnşaatına bahar aylarında başlanması planlanan proje, 50 bin metrekarelik bir alan üzerinde gerçekleşecek. 1.140 adet satış noktasının bulunacağı projede sokaklar ürünlere göre adlandırılacak. Baharatçılar Sokağı, Balıkçılar Çarşısı, Konfeksiyoncular Caddesi gibi.

• Salı Pazarı projesi istihdamda da önemli ölçüde katkı sağlayacak. Yaklaşık 10 bin kişiye yeni iş imkanı sunacak olan proje, 50 milyon dolara mal olurken büyükşehir kiralama müddeti olan 30 yılın ilk 10 yılında cirodan yüzde 3, sonraki 20 yılda ise yüzde 17,5 oranında pay alacak.

Bahar aylarında start alması beklenen proje tamamlandığında Kadıköy’ün çehresi değişmiş olacak. Ünlü mimar Hakan Kıran’ın tasarımı olan “Salı Pazarı” ve “Kuşdili Çayırı” projeleri içerisinde yer alacak 1140 adet satış noktasında Kadıköylüler’in ihtiyaç duyabilecekleri mal ve hizmetler bulunacak. En az 10 bin kişiye yeni iş imkanları da sağlayacak projede bir yandan hijyen ve kalite sağlanırken öte yandan da vergi kayıplarının önüne geçilmş olunacak.

Son 30 yıldır bütün yöneticilerin planlayıp bir türlü gerçekleştiremedikleri Salı Pazarı Projesi nihayet gerçekleşiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköylü müteahhit Emrullah Turanlı’ya ihale edilen proje, tamamlandığında Kadıköylüler’in dışında tüm Anadolu Yakası’na, hatta Kocaeli, Adapazarı ve Yalova gibi civar illere de hizmet vermesi düşünülürken Kadıköy’ün gerek imajına gerek ekonomisine önemli katkılarda bulunacak.Salı Pazarı Kabusu Sona Eriyor
Son yıllarda Salı Pazarı Kabusuna dönüşen durumun bundan böyle ortadan kalkacağına sevinen Kadıköylüler projenin ayrıntılarının belli olmaya başlamasıyla biğrlikte sevinçlerini gizlemiyorlar. Öte yandan da nasıl bu duruma gelindiğine şaşırmaktan da kendilerini alamıyorlar. Kolay değil, çeşitli nedenlerle gerçekleşmeyen bir projenin hayata geçmesi söz konusu...Mayıs-Haziran 2007’de Yapımına Başlanıyor
İnşaatına gelecek yıl mayıs veya haziran ayında başlanması planlanan proje yaklaşık 50 bin metrekarelik bir alan üzerinde gerçekleşecek. 20 bin metrekarelik alanı kubbe şeklinde membran çadırla örtülecek olan proje toplam altı kattan oluşacak. İlk üç katı yer altında olacak projenin iki katında yaklaşık 3 bin araçlık bir otopark, en alt katında ise soğuk hava depoları ve yükleme boşaltma alanları bulunacak.

Geleneksel Salı Pazarı Konsepti Korunacak
Zemin katında geleneksel Salı Pazarı kimliğinin modernize edilerek korunacağı projede semt pazarı profiline de sadık kalınacak.

1.140 adet satış noktasının bulunacağı projede sokaklar ürünlere göre adlandırılacak. Örneğin; Baharatçılar Sokağı, Balıkçılar Çarşısı, Konfeksiyoncular Caddesi gibi.


Fotoğraf: Murat Öztürk

Günlük Laboratuar Testi Uygulaması
Projenin tüketici Kadıköylüler yönünden en sevindirici yanlarından biri ise pazarda satılacak ürünlerin kurulacak laboratuarda günlük teste tabi tutulup gıda güvenliğinin sağlanması. Üst katlarda restoranlar, kafeteryalar, elektronik mağazaları, kitabevleri, banka şubeleri gibi özelliklerin de bulunacağı yeni Salı Pazarı Projesi istihdama da önemli ölçüde katkı sağlayacak. Yaklaşık 10 bin kişiye iş imkanı sunacak olan proje 50 milyon dolara mal olurken İstanbul Büyükşehir Belediyesi kiralama müddeti olan 30 yılın ilk 10 yılında cirodan yüzde 3, sonraki 20 yılda ise yüzde 17,5 oranında pay alacak.

Seyir Kulesinden Tarihi Yarımada İzlenecek
Projenin en üst katında olan ek iki binadan birinde sinema, tiyatro salonları, eğlence merkezleri ile çocuk oyun alanları yer alırken diğer kule katından karşı yakadaki tarihi yarımadanın izleneceği bir “Seyir Alanı” bulunacak.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.