Haberler

Whitney Müzesi’nin Piano’nun Projesini Engelleme Çabası

Tarih: 30 Kasım 2006 Kaynak: Architectural Record Yazan: Sam Lubell Çeviren: Zeynep Güney
Whitney’in sözcüsü Jan Rothschild, müzenin genişleme için yeni bir yer arayışında olduğunu onayladı ve sonuçların bu hafta içinde duyurulacağını bildirdi. Rothschild, Whitney çalışanları tarafından da beğenilen dokuz katlı Upper East Side planının kompleks arsa sınırları yüzünden maliyetlerin yüksek olabileceğini açıkladı.

Yeni bina için düşünülen arsalardan biri de, Gansevoort Caddesi üzerinde, High Line Parkı’nın güney ucunda yer alıyor. Bu alana Dia Sanat Vakfı’nın iki katlı yeni müze binasının yapılması planlanıyordu ancak Ekim sonunda vazgeçildi.

Piano’nun teklifi, daha önce gözden geçirilip vazgeçilen Michael Graves ve Rem Koolhaas’ın tasarımlarından sonra üçüncü öneri. Piano’nun minimalist tasarımı, Madison Bulvarı, 74. Sokak’ta yer alan, bir grup kahverengi kumtaşıyla, Breuer binasından daha yüksek ve her katta, galerilerin arasından geçen üstü örtülü şeffaf köprülerle bu binaya bağlanan bir yapı. Plan, yerel birimlerin ve korumacıların tepkilerine rağmen Temmuz’da onaylandı.

Rothschild, kahverengi kumtaşlarının üzerindeki binanın önemi için, inşa maliyetleri ve proje masrafları doğrultusunda artan “bir çok mühendislik ve inşaat alanı yarattı” diyor ve bu plan hala gerçekleşebilecekken, ilave bir sergi alanı için "nihayetinde minumum yalınlığı temsil ediyor" diyor.

Whitney’in sürekli koleksiyonları son on yılda 15.000 parçaya ulaşarak, %65 büyüdü ancak şu anda sınırlı bir sunumla %2’si sergileniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.