Haberler

Riva''daki ''yeşil alan'' tartışması mahkemede

Tarih: 1 Şubat 2007 Kaynak: Sabah
İstanbul konut piyasasının Anadolu yakasındaki gözdesi Riva, inşaat firmaları ile Belediye''yi ters düşürdü. Alarko''dan sonra Yapı Kredi Koray da İBB''ye dava açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB), Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''ne (İMP) hazırlattığı ''İstanbul Çevre Düzeni Planı'', Riva''daki arazi sahiplerini birer birer mahkeme salonlarına taşıyor. Daha önce var olan 1/5.000 ölçekli plana göre Riva bölgesinde imara açık görünen alanların, hazırlanan 1/100.000 ölçekli son planda günübirlik turizm ve tarım alanı''olarak belirlenmesi, Riva''da bulunan arazileri üzerinde yeni projeler inşa etmeyi düşünen arazi sahiplerini Belediye ile ters düşürdü. İMP''nin, 2006 sonbaharında açıkladığı 1/100.000 ölçekli planın ardından Büyükşehir Belediyesi''ne çeşitli inşaat şirketleri ve bireysel yatırımcılardan olmak üzere 3 bin 500 itiraz dilekçesi gitti. İtirazların zımmen reddedilmesi ise beraberinde konu ile ilgili olarak Belediye''ye açılan davaları getirdi.

Yapı Kredi Koray dava açtı
Riva, aralarında Yapı Kredi Koray, Alarko, Doğuş Holding gibi pek çok yerli yatırımcının dışında Ottoman Fund gibi yabancı fonların da arsasının bulunduğu İstanbul''un kıymetli bölgelerinden biri. Alarko''nun ardından, son plana göre bölgede konut inşa etmesinin önü kesildiği için Büyükşehir Belediyesi''ne dava açan son şirket de Yapı Kredi Koray oldu. Yapı Kredi Koray, iki gün önce İMKB''ye yaptığı açıklamayla, Riva bölgesindeki arazilerle ilgili olarak Belediye''ye yapılan itirazın reddedilmesi üzerine İstanbul 3. İdare Mahkemesi''nde dava açtığını duyurdu. Açıklamada, "Şirketimizin maliki olduğu İstanbul İli, Beykoz İlçesi Riva bölgesinde bulunan arsaları ile ilgili olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı''nın hazırlamış olduğu 1/100.000 ölçekli İstanbul ili çevre düzeni planına itirazın zımmen reddilmesi nedeniyle, şirketimiz tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından tesis edilen işlemin iptali için İstanbul 3. İdare Mahkemesi''nde dava açılmıştır" denildi.

Galatasaray''ın da arazisi var
Riva, son dönemde özellikle Galatasaray Spor Klübü''nün adıyla daha sık gündeme gelmeye başladı. Klüp, içinde bulunduğu maddi sıkıntıdan Riva''daki arazisinda inşa ettireceği konutlar sayesinde kurtulmayı planlıyor ve yerli yabancı pek çok firmayla görüşmeler yapıyor. Öte yandan, bu imar planına göre bölgede konut inşa edilip edilemeyeceği ise tam bir muamma. Çünkü, bazı firmalar 1/100.000''lik planda sözü geçen ''daha önceki plana göre yapılan anlaşmalar dikkate alınacaktır'' ibaresine dayanarak inşaata başlayabileceklerini öne sürerken, bazı firmalar da şu durumda inşaata başlamalarının söz konusu olamayacağını belirtiyor.
Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.