Haberler

6 bin kaçak bina nasıl güçlenecek?

Tarih: 26 Şubat 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Şükran Özçakmak
Zeytinburnu''ndaki facia bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Kaçak olan 5 bin bina, imar affıyla yasal hale getirildi. Ancak 6 bin bina hâlâ kaçak durumda ve yasal olarak güçlendirme ruhsatı verilemiyor.

Zeytinburnu''nda Huzur Apartmanı''nın çökmesi birçok skandalı ortaya çıkardı. Bunlardan biri de binalar kaçak olduğu için güçlendirme yapılmasının yasal olarak mümkün olmamasıydı. Zeytinburnu''nda 5 bin bina imar affından yararlanarak yasallaştı, ancak 6 bin bina hâlâ kaçak durumda. Bunların sahipleri imar affı beklerken, yasallaşan binaların bazıların üzerine de kaçak katlar çıkıldığı bildirildi. Tüm bunlar, depreme karşı güçlendirme yapma imkânını ortadan kaldırdı.

''Nasıl izin verilir?''
Zeytinburnu Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, bu durumu şöyle özetledi: "İstanbul''un üçte biri kaçak binayla dolu. Ben bunu nasıl resmiyete bağlayacağım? Kaçak binalara nasıl güçlendirme yapılır izni vereceğim? Bina yasal değilken yasal izin nasıl verilir? 6 bin kaçak binayı yıkmak da mümkün değil. Hep toplumsal sorun hem de bir binanın yıkım maliyeti 100 milyar lira. İmar affına uğramış binalara nasıl oturulabilir izni verirsiniz? Bu binalar şimdi Huzur Apartmanı''nda olduğu gibi bomba şeklinde patlıyor."

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Zeytinburnu''nun tamamına yakını, 7-8 yıl öncesine kadar imar affı çıkmasaydı tamamen kaçak olurdu" dedi.

''Bakanlık sayıyı düşürdü''
Murat Aydın, 1999 depreminden sonra yaptıkları çalışmada 130 civarında binayı orta hasarlı olarak tespit edip mühürlediklerini belirterek şöyle konuştu: "Ama yetki, Afet İşleri Genel Müdürlüğü''ndeydi. 130 bina üzerinde inceleme yaparak 36''ya indirdiler. Yıkılan Huzur Apartmanı''nın arkasındaki bina da tarafımızdan tespit edilip yıkım kararı alınmıştı. Belediyemizin daha önce tespit ettiği binalarla ilgili çalışma başlattık. İmar, iskân durumu ve güçlendirilip güçlendirilmediği, nedenleri, yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkacak."

Kendi döneminde yapılmış kaçak bina olmadığını da söyleyen Aydın, Kentsel Dönüşüm Yasası''nın çıkarılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bu yasa çıkınca çöken binaların önüne geçilemeyecek. Ancak en azından riskli gözüken binalarla ilgili yenileme çalışması başlamış olacak. Önemli olan da budur. Biz elimizi, vücudumuzu taşın altına koyduk, ama şimdi bize niye burada detaylı inceleme yapılmadı diye soruluyor. İş yaptık, kabahatli mi olduk? Depremle birlikte deniz kumunun inşaatta kullanılmayacağını öğrendi. Şimdi bir bakalım hangi bina o dönemlerde deniz kumuyla yapılmamış? Neden bilim adamları, devlet kurumları uyarmadı o zaman?"

Vatandaşın devlet kurumlarına güvenmediğini kaydeden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Herkesin binası, tabutu olur''
"Merkezefendi''de bir binayı boşaltmıştık, ancak vatandaş ''Ben eski iki dairemi veririm, yeni iki daire daha isterim'' dedi.
172 daire daha var o bölgede ve yerine 172 daire yapılacak, ama bana en çok oy veren bir mahallede bunu yaşıyorsak diğer yerlerde binalarla ilgili nasıl çalışma yapacağız? Bu beklenti devam ettiği sürece herkesin binası kendi tabutu olur çıkar."

Aftan sonra iki kaçak kat
Huzur Apartmanı''nın çökmesi sırasında hasar gören bu apartman da kaçak inşa edilip imar affına uğrayan binalardan. Zeytinburnu''ndaki birçok bina gibi bu binanın üzerine, imar affından sonra kaçak iki kat daha çıkılmış.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.