Haberler

''Göztepe''de cami var da kaçacak yer yok''

Tarih: 1 Mart 2007 Kaynak: Radikal
İstanbul 5. İdare Mahkemesi''nin kararında, parkın, olası İstanbul depreminde insanların sığınabileceği az sayıdaki alandan biri olduğu hatırlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Göztepe Parkı''na cami yapma projesi mahkemeden döndü. Karar: Bölgede yürüme mesafesinde üç cami daha var, oysa halkın deprem olsa kaçacağı boş alan yok.

Göztepe Parkı''na cami yapılmasıyla ilgili son kararı yargı verdi. İstanbul 5. İdare Mahkemesi, "Göztepe Parkı''na cami yapılması kamu yararı açısından uygun değil" dedi.

Mahkeme, davada eczacı Gönül Ergin''in itirazını değerlendirdi ve parkın bir bölümünün dini tesis alanına alınmasıyla ilgili olarak İstanbul Belediye Meclisi''nin 15 Eylül 2005 tarihli plan tadilatını iptal etti. Mahkemenin gerekçeli kararında aynı bölgede parka yürüme mesafesinde üç cami olduğu belirtildi. Çevrede 100, 700 ve 1400 metre mesafede üç cami varken parkın dini tesis olarak kullanılmasında kamu yararı olmadığı vurgulandı.

Cami kararının diğer iptal gerekçeleriyse, bölgedeki yeşil alan miktarının belirtilen asgari düzeyin altında olması ve deprem sonrasında vatandaşların geçici barınma ve konaklama ihtiyacını karşılayacak alanların sınırlı olmasıydı.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk mahkemenin bu kararı vermesini beklediğini söyleyerek kararın emsal teşkil edebileceğini ifade etti. Davanın Danıştay''da da aynı şekilde onanacağını uman Öztürk kararı şöyle değerlendirdi.

Kadıköy''de kişi başına düşen yeşil alan miktarı 1.9 metrekare oysa bunun 10 metrekare olması gerek. Parkın korunması bu açıdan önemli. Bundan önce yürütmeyi durdurma kararı verildiğinde bilirkişi raporu buranın herhangi bir yapılaşmaya açılmasının mahsurlu olduğunu deprem zamanında bu tip alanların korunması gerektiğinde görüş bildirmişti. Sokak alanlarımız çok dar olduğundan deprem anında sığınılacak yer olarak bir tek parklar kalıyor. Bugün için iyi bir karar olmasının yanında o bölgede yeşile inşaat yapılmak istediğinde emsal teşkil etmesi açısından önemli."

İptal için 50 dava açıldı
Ortaya çıktığında büyük tartışma koparan plan tadilatı, 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nde kabul edilmişti. Plan tadilatında birlikte Göztepe Parkı''nın bir bölümünün dini tesis alanı olarak tahsis edilmesi öngörülüyordu.
Kararın kamuoyuna yanısmasıyla birlikte vatandaşlar ve Kadıköy Belediyesi karara itiraz etmiş, cami talebinin halktan geldiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''sa geri adım atmamıştı. Bunun üzerine Kadıköy Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar plan tadilatının iptali amacıyla 50 tane dava açmıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.