Haberler

Çimentocular hisse yüzünden kapıştı

Tarih: 1 Mart 2007 Kaynak: Radikal
Çimentoda kavga var. Batıçim''de yüzde 45 primli fiyatla ''küçük ortaklardan hisse almak için çağrı'' yapmaya hazırlanan ve şirketin yüzde 21''ine sahip olan Mısırlı OCI Çimento, şirketin hâkim ortaklarını bu girişimi engellemeye çalışmakla suçlayarak Sermaye Piyasası Kurulu''na (SPK) şikâyet etti. OCI Çimento, Batıçim''in yüzde 75 oranında iştiraki olan BatıSöke''nin 26 Şubat''ta İMKB''de gerçekleştirilen işlemlerle 968 bin 622 lot Batıçim hissesi aldığını belirterek, bu alımların ''Türk Ticaret Kanunu''nun 329. maddesindeki ''Bir şirket kendi hisselerine sahip olamaz'' prensibine aykırı'' olduğunu öne sürdü. Batıçim''de yönetimde bulunan hâkim ortakların, ''kontrolü kaybetmek korkusuyla'' hareket ettiğini savunan OCI, SPK''dan küçük yatırımcıların mağduriyetlerini önlemek için gerekli tedbirleri almasını istedi.

Batıçim hisselerinin fiyatı, BatıSöke''nin İMKB''de yaptığı alımlar nedeniyle OCİ Çimento''nun halka çağrıda ödemeye karar verdiği fiyatın üzerine çıkmıştı. Bu durumda da küçük yatırımcıların söz konusu gönüllü halka arzda OCİ Çimento''ya hisse satması beklenmiyordu.

''Satmak istemiyorlar''
Batıçim Yönetim Kurulu Başkanvekili Tufan Ünal, şirkette yönetimi elinde bulunduran Ünal, İzmirlioğlu, Baltalı, Bükey ve Gürel ailelerinin şirketi satmak istemediklerini açıkladı. OCI, SPK''ya gönderdiği şikâyet dilekçesinde, hâkim ortakların Batıçim hisselerini satın alarak şirketin kaynaklarını hissedarların menfaatına kullanmak yerine, Batıçim''deki hisse ve yönetim kontrol değişikliğini önlemek için kullandıklarını savundu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.