Haberler

Başbakan Erdoğan’ın Başkanlığında Başkentte Su Zirvesi…

Tarih: 1 Mart 2007 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında yapılan ve Devlet Bakanı Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in katılımıyla yapılan toplantıda, Ankara’ya Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’ndan su getirilmesi kararlaştırıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Ankara’da su zirvesi yapıldı. Başbakanlık Resmi Konutu’nda bugün yapılan toplantıya Devlet Bakanı Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Ankara’nın su sorunu ele alındı.

Yapılan toplantıda Ankara’nın su durumu genel bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Kuraklık karşısında acil alınacak önlemler masaya yatırıldı. Kesikköprü Barajı’ndan Kızılırmak suyunun ASKİ tarafından Ankara’ya getirilmesi Başbakanın talimatıyla kararlaştırılırken, DSİ’nin mevcut olan projede gerekli denetimi yapması benimsendi.

Yapılacak projeyle Kızılırmak üzerinde bulunan Kesikköprü ve onun devamındaki Hirfanlı Barajları’nda bulunan toplam 7 milyar metreküplük su rezervini Ankara’ya getirmek için 125 kilometre civarında bir isale hattı yapılacak. Kesikköprü Barajı’ndan alınacak su 4 ayrı terfi istasyonundan 400 metrelik bir yükseltiyle taşındıktan sonra cazibe yoluyla İvedik Arıtma tesislerine götürülecek.

İhalenin, acil ihale kapsamında yapılması ve ayrıca acil kamulaştırmalar için Bakanlar Kurulu kararının çıkartılması toplantıda benimsendi.

Bu projenin hayata geçirilmesiyle Ankara’nın su sorununa çok uzun vadeli bir çözüm getirilmiş olacak.
Ankara’da Kış aylarında günde ortalama 800-900 bin metreküp, yaz aylarında ise buharlaşmayla birlikte günde ortalama 1 milyon 500 bin metreküp su tüketiliyor.

Ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılcahamam bölgesindeki Doğanözü Barajı’nı da bu yıl içinde yapacak.
Bu çalışmalar tamamlanınca Gerede havzasında çalışmalara başlanacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.