Haberler

Arkitera Workshop: Fibrous Structures Bir Sempozyumla Sona Eriyor

Tarih: 1 Mart 2007 Derleyen: Zeynep Güney

Fotoğraf: Ali Taptık

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin, Lafarge Agrega ve Beton Grubu''nun sponsorluğu ve British Council, Adams Kara Taylor ve Tuşpa Mimarlık işbirliği ile düzenlediği, Arkitera Workshop: Fibrous Structures; 2 Mart Cuma günü Parametrik Tasarım Sempozyumu’yla sona eriyor. Avrupa’nın en önemli mimarlık okullarından Architectural Association (AA London)’dan 12 mimarlık yüksek lisans öğrencisinin ve Türkiye’deki mimarlık fakültelerinden 18 öğrencinin biraraya gelerek sürdürdükleri ortak çalışmalarda, parametrik modelleme prensipleriyle, malzeme olarak beton kullanılarak, İslam Mimarisi’ndeki "Mukarnas" ile İslam Sanatı''ndaki geometrik kurgu yorumlanıyor. Çalışmalar tamamlandığında "2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti" için danışma kiosku tasarımları oluşturulması planlanıyor.

Arkitera Workshop: Fibrous Structures’da bugüne kadar yoğun bir tempoyla çalışan öğrencilere workshop hakkındaki fikirlerini sorduk. Katılımcılar genel olarak fiziksel testlerin keyifli olduğunu ve her şeyin çok hızlı ilerlediğini belirtiyorlar. AA London’da yüksek lisans yapan Onur Özkaya, workshopa çalışmalarına katkı sağlayacak fiziksel deneme ve uygulama yapmak amacıyla katıldığını anlattı. Bilkent üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden Nilüfer Kocabaş; Brett Steele ve Hanif Kara’yla çalışmanın kendisini heyecanlandırdığını vurgularken, Yeditepe Üniversitesi''nde Mimarlık – İç Mimarlık Çift Anadal yapan Tolgay Keskin ise yüksek lisans öğrencileriyle beraber çalışmanın kendisi için çok faydalı olduğunu belirtiyor.

Workshopa AA London’dan katılan Jin Hong ve Colin Ashton, farklı okullardan öğrencilerle ve eğitmenlerle çalışmanın çok keyifli ve öğretici olduğunu söylüyorlar. İstanbul Teknik Üniversitesi''nden katılan Ilgın Avcı, Çağlar Yazıcı ve Yıldız Teknik Üniversitesi''nden katılan Yosi Amon; AA''den gelen öğrencilerin parametrik tasarım konusundaki birikimlerini paylaşmanın, yabancı eğitmenler ve bu konuda uzman mühendislerle aynı ortamda çalışarak bilgi alışverişinde bulunmalarının kendileri için büyük bir avantaj olduğunu belirtiyorlar. Öğrencilerle gerçekleştirilen söyleşilerin tamamına Etkinlik Dosyası’nda Öğrencilerle Söyleşiler''den ulaşabilirsiniz.

Arkitera Workshop: Fibrous Structures 02 Mart Cuma günü final jürisinin ardından, öğleden sonra düzenlenecek Parametrik Tasarım Sempozyumu’yla sona eriyor. Will Alsop, Zaha Hadid gibi ünlü mimarlarla çalışan, Avrupa’nın tanınmış inşaat mühendisliği firması Adams Kara Taylor (AKT)’nin kurucularından Hanif Kara ve Architectural Association (AA London)’ın direktörü Brett Steele’in verecekleri konferansların ardından, öğrencilerin çalışmalarının sunulduğu sergiyi izleyebilirsiniz. Jüri, sempozyum ve sergi programı hakkında bilgi almak için tıklayın.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.