Haberler

Topkapı, Emperyal Palas olacak

Tarih: 2 Mart 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şükrü Küçükşahin
Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Topkapı Sarayı’nın etrafındaki tüm binaların aslına uygun hale getirileceğini söyledi. Koç, "Helikopterden bakıldığında oranın bir ’Emperyal Palas, Emperyal Court’ olduğu görülecek" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Topkapı Sarayı’nın denizle bütünleşmesi projesini mutlaka gerçekleştireceklerini belirterek, "Yukarıdan helikopterden bakıldığında, oranın bir ’Emperyal Palas, Emperyal Court’ olduğu görülecek" dedi.

Koç, Bakanlık Müsteşarı Mustafa İsen’in Hürriyet’e açıkladığı projeyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Etraftaki tüm binalar aslına uygun hale getirilecek veya yıkılacak. Aya İrini’nin hemen arkasında lojmanlar var. Hangi mantıkla oraya o binalar yapılmış anlamak mümkün değil. Hepsi yıkılacak. Deniz kenarındaki saraylarla kasırları da asıllarına uygun halde yaptıracağız. Şu anda 100 milyon YTL harcama yapıyoruz. Buna ilave olarak her yıl 20-50 milyon YTL daha harcama yapmak gerekebilir. Her yıl 50 milyon YTL de veririz. Bugün orada eserlerin yüzde 75’i hálá sergilenemiyor, bunu sağlayacağız. Sarayın temelleri güçlü değil. Allah göstermesin, bir su yükselmesi olsa, ne yaparız bilemem. Bu konuyu bir an önce halledeceğiz."

Koç, eski Darphane binası için Tarih Vakfı ile hukuki sürecin devam ettiğini de belirterek, "Bu binanın bize döneceğine inanıyorum. Tarih Vakfı burayı 15 yıl önce almış ve manzara şimdi ortada. Yapılamadığına göre, yapamayan gider, yapan gelir" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.