Haberler

Dünya kenti olmanın farkı buradan belli!

Tarih: 2 Mart 2007 Kaynak: Radikal

İstanbul''daki inşaat, ''Allah''a emanet''. Berlin''de inşaatın yanına kapalı yaya yolu yapılmış. Barcelona''da çukura düşen olmasın diye yolun iki yanı özenle kapatılmış.

İstanbul, etrafında önlem alınmadığı için insan yutan çukurlarıyla gündemde. Avrupa kentlerinde ise etraftaki önlemlerden, inşaatlar görülmüyor.

Üç fotoğraf... Biri Berlin, biri Barcelona, biri İstanbul''dan. Yapımı devam eden inşaatlar. İstanbul''daki inşaatın önüne üstün körü bariyer dizilmiş. İnşaatın yan tarafında derin bir çukur var. Çukurun olduğu bölümün iple çevrilmesi yeterli görülmüş. Kalas, dev taşlar ve çamur birikintisi de inşaat önlerinin vazgeçilmez görüntüsü. Burada güvenliğin nasıl sağlandığı, tam da inşaatın önünde duran kamyonda yazılı: Allah korusun!

Peki ya Berlin? Yine bir inşaat görüntüsü. İskeleler düzenli kurulmuş ve binaya branda çekilmiş. İnşaatın tam önüne büyük paravanlar konulmuş, önündeki yola ise üzeri kapalı bir ''yaya geçidi'' konulmuş. Barcelona''daki inşaat önlemi de titizlikle alınmış. Yan taraftaki inşaat çukuruna düşen olmasın diye, üzerinden geçen yolun iki tarafı kapatılmış.

İstanbul''da 1000 şantiye
''Şehir şantiyeciliği''nin kuralları şöyle: "Kullanılan malzemeler yola taşmayacak, çalışmaların trafiği engellemesine izin verilmeyecek, yaya ve araçlar için özel geçiş koridorları oluşturulacak."

Oysa ister kentin göbeğinde ister mahalle aralarında olsun, inşaatlar can güvenliğini açıkça tehdit eden koşullarda yükseliyor. Bu durumu ''fark eden'' İstanbul Büyükşehir Belediyesi de önlem almaya karar verdi ve ''şehir şantiyeciliği'' kurallarını yaşama geçirecek çalışmalara başladı.

İstanbul''da 1000''in üzerinde şantiye var. İlk olarak 19 şantiye kameralarla izlemeye alındı. Belediyenin ilgili çalışanları Paris, Londra, Barcelona ve Berlin gibi Avrupa kentlerine giderek incelemeler yaptı. Bürokrat ve kontrol mühendislerine Türkiye ve Avrupa''daki şantiye örneklerini, fotoğraflarla karşılaştırmalı olarak anlatıldı. Bu çalışmaların sonunda da şantiyelere çeşitli standartlar getirildi. İhale şartnamelerinde de yer alacak standartlar şöyle:

"Trafik işaretleri gece ve gündüz sürücüleri yönlendirecek şekilde konulacak. Kumlar ve inşaat malzemeleri yola taşmayacak. Çalışmalar sırasında trafik akışının engellenmemesi ve kazalara yol açılmaması için önlem alınacak. İnşaat çalışmalarının yapıldığı binaların altında, üstü kapalı yaya geçidi olacak, yaya ve araç geçiş koridorları oluşturulacak. Malzeme depo alanları oluşturulacak.

Bariyer demirlerinde sünger ve plastikler kullanılarak, bir çarpma anında insanların zarar görmesi engellenecek. İnşaat alanındaki işaretlemeler, sık ve özellikle gece görülebilir şekilde olacak. Şantiyede çamurlanan araç tekerlekleri yıkanmadan yola çıkılmayacak."

Peki bu önlemler uygulanabilecek mi? Yetkililer, şantiyelerin artık üç koldan denetleceğini belirtiyor. Denetimler hem can güvenliği hem de çevre kirliliği açısından yapılacak. Denetimleri önceden Çevre Koruma Daire Başkanlığı ekipleri ve kontrol mühendisleri yapıyordu. Şimdi zabıtalar da devreye girecek. Kurallara uymayan şirketlere verilecek cezayı encümen belirleyecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.