Haberler

Göztepe''de cami kararına iptal

Tarih: 2 Mart 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ufuk Koşar
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nin Kadıköy Göztepe Parkı''nı inşaata açma kararını mahkeme reddetti.

Kadıköylülerin ve Kadıköy Belediyesi''nin açtığı itiraz davalarını karara bağlayan mahkeme, Göztepe Parkı''na yürüme mesafesinde üç caminin bulunduğunu belirterek olası bir deprem sonrası için parkın deprem toplanma yeri olarak korunması gerektiğini ifade etti.

İptal Davası Açılmıştı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından Göztepe Parkı''na cami yapılma kararına karşı demokratik kide örgütleri ve yurttaşlarla birlikte Kadıköy Belediyesi de yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştı. Kadıköy''de bulunan yeşil alan miktarının azlığından dolayı, Göztepe Parkı''nın Kadıköy Afet Projesi içinde "deprem toplanma parkı" olarak kullanılmasının planlandığını kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kararın iptalini istemişti.

''İstanbullular Kazançlı Çıktı''
Mahkemenin iptal kararıyla ilgili açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk "Mahkemenin kararı doğru bir karar. Aslında biz Kadıköylüler böyle bir kararı bekliyorduk. Bölge İdare Mahkemesi''nin aldığı karar hem hukuk açısından hem de şehircilik prensipleri açısından çok sevindirici. Bu karar sadece Göztepe Parkı''nın inşaata açılmasını engellemekle kalmıyor aynı zamanda bundan sonra da bu alana yönelik her türlü inşaat projelerinin önüne set çekmiş oluyor.

Mahkeme kararında, bilirkişi raporlarına dikkat çekiliyor. Bilirkişi bu kararı alırken bölgedeki yeşil alan azlığı ve deprem sonrasında bu alanın aktif kullanımını göz önünde bulundurdu. Bu alan Kadıköylüler için çok önemli bir yeşil alan ve olası bir depremde geçici yerleşim alanı olarak belirlenen bir alandır. Karar elbette bundan sonra İstanbul''daki yeşil alanlara yönelik her türlü talana karşı emsal teşkil edecek, ama yine de diyorum ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi keşke böyle yanlış bir karar almasaydı. Keşke hiç böylesi bir gerilim ortamı yaratılmasaydı, toplumu geren bir ortam yaratılmasına meydan verilmesey-di. Ama zararın neresinden dönülse kârdır. Bu olayda da böyle oldu. Burada kaybeden ve kazanan bana göre yok. Kadıköylüler, İstanbullular kazançlı çıktı diye düşünüyorum. Bütün kent yöneticilerinin de aslında yapması gereken hukuk kuralları içerisinde şehri daha yaşanır hale getirmektir. Kadıköylüler bunun için duyarlı davranıp mücadele etti. Onları kutluyorum. Kararı sevinç ve mutlulukla karşıladık" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.