Haberler

AKM''yi yıkacak yasa, Meclis yolunda

Tarih: 11 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılarak yenisinin yapılmasını öngören tartışmalı yasa, TBMM Milli Eğitim Komisyonu''nda CHP''lilerin karşı çıkmasına rağmen AKP''lilerin oylarıyla kabul edildi.

Komisyonda dün, ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kanunu Tasarısı'' kabul edildi. Tasarının önümüzdeki günlerde Genel Kurul''da görüşülüp seçimden önce yasalaştırılması hedefleniyor.

Görüşmelerde CHP''li üyeler tasarının özellikle AKM''nin yıkılmasını öngören hükmüne karşı çıktılar. CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek''in, bu hükmün tasarı metninden çıkarılmasına ilişkin önergesi AKP''lilerin oylarıyla reddedildi.

Yeni gerekçe deprem
Bakan Koç, AKM''nin yıkılıp yeniden yapılmasını bu kez ''Deprem riski var'' diye savundu. Sakarya Üniversitesi İnşaat Fakültesi''nin incelemelerine göre, AKM binasının yıkılma riski taşıdığını anlatan Koç, "Bina, statik ve deprem açısından yüzde 40 risk taşıyor. Deprem Konseyi kararlarına göre, bu durumdaki binaların yıkılması gerek" dedi.

CHP''li Şimşek, tasarıda değişiklik yapılmayacağının ortaya çıkması üzerine, toplantıyı terk etti. Bu sırada AKP''li Ömer Özyılmaz, "Siz devleti tanımıyorsunuz" diye laf attı. Şimşek ise "Saygısızlık etmeyin, haddinizi bilin. Biz kimin devleti tanıyıp, kimin hançerlediğini iyi biliriz" diye cevap verdi.

Kültür Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı 2010 çalışmalarının başlaması için önemli. Ancak bakanlığın son dakikada tasarıya AKM gibi tartışmalı bir konuyu eklemesi tepki çekmişti. 2010 Girişim Grubu, çalışmalarını olumsuz etkileyecek bu maddenin yasadan çıkarılması gerektiğini açıklamıştı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.