Haberler

Sanatçıların Gözüyle Rotterdam Mimarisi

Tarih: 14 Mayıs 2007 Derleyen: Gül Keskin
2007 Rotterdam Mimarlık Kenti programının bir parçası olan “Kent Deneyimleri”nde görsel sanatçılar, mimarlar, tiyatro yapımcıları ve ışık tasarımcıları kente ve kentin tarihine farklı bir perspektiften bakıyor. Yaratıcı insanların farklı bakış açılarıyla, kamusal alanlar ve yapılar baştan aşağıya birer deneyime dönüşüyor.

Luuk Bode’nin Gözünden – Rotterdam’ın Kökenleri
Kent sakinleri, görsel sanatçı Luuk Bode ve yapımcı Mothership, geçmişte Rotte Nehri kenarında küçük bir yerleşme olan Rotterdam’ın kökenlerinden bahsedecek. Rotterdam’ın geçmişten günümüze gelişimi, 3.500m²’lik renkli bir zemin üzerinde sunulacak. Ziyaretçiler izleme kulesi sayesinde kentin edebi tarihine akıp gitme imkanı bulacak (27 Haziran – 8 Ağustos).

Daan Roosegaarde’nin Gözünden – Sanatsal Mekan Olarak Maas Tüneli
Hollanda’daki ilk araç, bisiklet ve yaya tüneli olan Maas Tüneli, Daan Roosegaarde tarafından tasarlanan ve ziyaretçilerin hareketlerini ve seslerini interaktif olarak algılayan akustik bir mekana dönüştürülecek. (27 Haziran – 22 Ağustos).

Conny Janssen Danst’ın Gözünden – Kentin Konumu
Conny Janssen Danst ve Rotterdam Konservatuvarı, eski makina fabrikası Van Nelle’de yer alacaklar. Bu terkedilmiş sanayi holü çevresiyle birlikte, dörtlü ana tema olarak “kent” performans serisinin üçüncü parçasının dekoru olacak (28 Haziran – 30 Haziran & 3 Temmuz – 7 Temmuz).

Bonheur Gözünden – Konuşan Kent
Tiyatro şirketi Bonheur Rotterdam, dört eşsiz yapıya uğrayan bir bisiklet turu organize edecek. Bu yapıların içinde ziyaretçiler, kentin dekorunda kendi hayatlarından bahseden Rotterdam sakinleriyle buluşacak (15 Haziran – 1 Temmuz).

Işık Tasarımcılarının Gözünden – [email protected]
Maas Nehri’nin kıyısında altı nokta özel bir yöntemle aydınlatılacak. Bu ışık tasarımları, uluslararası tasarımcılar ve yetenekli öğrencilerin ELDA (Avrupa Işık Tasarımcıları Derneği) workshop çalışmalarının ürünleri (24 Mayıs – 24 Haziran).

RCTH Gözünden – Birbirimiz Hakkında Hiçbir Şey Bilmediğimiz Saat
Rotterdam Tiyatro Merkezi (RCTH), Alman yazar Peter Handke’nin bir oyununu Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün (NAI) koridorlarında gösterime sunacak. Oyuncular, Peter Struycken’in ışık tasarımının üzerlerinde yansımalarına olanak veren beyaz kostümler içinde olacak. Konuşma metninin oldukça az olduğu “Birbirimiz hakkında hiçbir şey bilmediğimiz saat” koreografisinde izleyiciler kulaklık kullanabilecekler.

Hootchie Cootchie Gözünden – Codex Delfshaven
Portatif bir bilgisayar ve kulaklıkla birlikte eski ve yeni mimarinin bir arada bulunduğu Delfshaven’da gezintiye çıkılabilecek. Bu inteaktif gezinti esnasında ziyretçiler, yerli halk tarafından anlatılan hikayeleri dinlerken bir yandan da cep bilgisayarında gösterilen resimleri izleyebilecekler (1 Mayıs – 31 Aralık).

“Rotterdam 2007 Mimarlık Kenti” başlığı altında Rotterdam 2007 yılında, mimarlık kültürüne ev sahipliği yapacak. Geniş kapsamlı festival şehrin görkemli mimarisine de ışık tutacak. 2007 yılı boyunca şehirde mimarlıkla ilgili sergiler, etkinlikler, geziler ve 40 mimarlık değeri yüksek ses merkezde gerçekleşecek işitsel tur düzenlenecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.