Haberler

Holcim Vakfı Gelecek Nesile Odaklanıyor

Tarih: 22 Mayıs 2007 Derleyen: Gül Keskin
Holcim Vakfı, gelecek nesil için sürdürelebilir inşaata yönelik yenilikçi yaklaşımları destekleyerek üstlendiği önemli rolü ile tanınıyor. Bu yıl, gerçekleştirilecek Holcim Ödülleri yarışmasında, öğrenci ve genç profesyonellere yönelik olarak yeni bir kategori daha belirlendi. Vakıf, yakın zamanda doktora araştırma projelerine bağışta bulundu ve üniversite öğrencilerini Şangay’da gerçekleşecek uluslararası kentsel transformasyon sempozyumuna katılması için davet etti.

Holcim Ödülleri Yarışması ”Gelecek Nesil” Kategorisi
Uluslararası Holcim Yarışması’nın 2 Milyon Dolar değerindeki ödülleri, geleceğe yönelik ve somut sürdürülebilir inşaat projelerine veriliyor. 1 Haziran’da başvuruya açılacak “Gelecek Nesil” özel kategorisinde ise ödül 175.000 Dolar. “Gelecek Nesil” kategorisine başvuruda bulunacak projelerin hak sahibi katılımcıların 35 yaşından küçük olması gerekiyor. Son başvuru tarihi 29 Şubat 2008.

Ayrıca, tasarım konusunda gelişmiş ve uygulanma olasılığı yüksek sürüdürülebilir inşaat projelerine yönelik yarışmada, “Gelecek Nesil” kategorisi, fikir ve konsept projelerine de açık. Yarışmaya yapılan tüm başvurular, mimari, bilim ve sivil toplum alanlarından bağımsız uzmanlardan oluşan beş bölge jürisi tarafından değerlendirilecek. Ödüller ise, 2008’in üçüncü çeyreğinde Madrid, Montreal, Mexico City, Marakeş ve Delhi’de gerçekleştirilecek törenler sırasında sunulacak.

Araştırma, Öğretim ve Yenilikçi Sürdürülebilir İnşaat için Destek
Holcim Vakfı, Brezilya, Çin, Meksika ve İsviçre’de yapılan beş proje için 200.000 Dolar destek sağladı ve bu beş doktora araştırma projelesi Çin Şangay’da düzenlenen "Urban_Trans_Formation" Holcim Forumu’nda tanıtıldı. Birinci Holcim Vakfı ödüllerini kazanan projeler şunlardı:

• Odair Barbosa de Moraes, Sao Paulo Üniversitesi, Brezilya “Kayıtdışı Kentsel Yerleşimlerde Çevre Kalitesinin Bulanık Mantık ile Değerlendirilmesi”
• Lei Pang, Tongji Üniversitesi, Çin “Tarihi Alanlardaki Kentsel Tasarımın Gelişmiş Bilgisayar Teknolijileriyle Ekolojik Değerlendirmesi”
• Rozana Montiel Saucedo ve Arturo Ortiz Struck, Iberoamericana Üniversitesi, Mexico City “Yoksul Bölgelerde Sürdürülebilirlik”
• Deane Simpson, ETH Zürih, İsviçre “Yaşlılık Kentleşmesi: Yaşlı Nüfusa Yönelik Ortaya Çıkan Kentleşme Biçimi”
• Jörg Spangenberg, Sao Paulo Üniversitesi, Brezilya “Sürdürülebilir ve İklime Uygun Kentsel Transformasyon”

Her araştırma projesi ilgili üniversite tarafından desteklenmekte olup, araştırmaların sonuçları 2010 yılında gerçekleşecek Holcim Forumu’nda sunulacak.

Öğrenci Poster Yarışması ve Uluslararası Sempozyum
Dünyanın 6 önemli teknik üniversitesinde eğitim gören mimarlık ve tasarım öğrencileri, sürdürülebilir inşaat konulu yerel konsept poster yarışmalarında mücadele etti. Bu yerel yarışmalara katılanlardan 30 öğrenci Holcim Vakfı’nın misafiri olarak Çin’e gelmeleri ve Şangay Tongji Üniversitesi’nde gerçekleşen Holcim Forum 2007 "Urban_Trans_Formation”a katılmaları için davet edildi.

Forum sırasında sergilenen projeler, katılımcıların ufuk açıcı tartışmalarıyla teşvik edildi. Çeşitli topluluklara somut yararlar sağlayacak, sürdürülebilir inşaat konusunda en ilham verici projeler 42 ülkeden 250’den fazla uzman tarafından belirlendi.

Kazananlar:
Birincilik Ödülü: James Graham ve Tad Jusczyk, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, ABD "Kalabalık Çiftlik"
İkincilik Ödülü: Konrad Milton, ETH Zürih, İsviçre "Mısır’ın 7. Oasisi’ni Yaratmak"
Üçüncülük Ödülü: Gustavo Torres, Iberoamericana Üniversitesi, Mexico City "Yeni Bir Yağmur Suyu Toplama Sistemi Üzerine"
Teşvik Ödülü: Nils Havelka ve Nicolas Zimmermann, ETH Zürih, İsviçre "Sürdürülebilir Yaşam Birimi Konsepti"
Teşvik Ödülü: Dukui Li, Jia He ve Yuguo Wang, Tongji Üniversitesi, Çin "Mikro-kentleşme"
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.