Haberler

Gayrimenkul satışı arttı

Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Referans Yazan: Lütfü Karakaş
Edirneliler son günlerde bölgedeki arazilerin değerini artırmak için emlakçıların spekülasyon yaptığını konuşuyor. Kente başta perakende sektörü olmak üzere birçok uluslararası firmanın yatırım yapması kafaları karıştırdı. Kipa’nın kent merkezinde büyük bir arazi satın alması ve ardından hızla inşaata başlaması ile yatırımcıların Edirne’ye ilgisindeki artışın ardındaki sırrın ne olduğu çözülemedi. NATO’nun bölgeye 80 bin kişilik bir askeri gücü konuşlandıracağı haberleri ise şehir efsanesi oldu.

10 yıl önce başlayan belediye inşası bitiyor
Kapıkule yolu üzerindeki arazilerin Amerikalı yatırımcılar tarafından toplandığı haberleri, belediyenin elindeki gayrimenkulleri satmak için sık sık imar planı değişikliği yapması kafaları karıştırıyor. Edirne Belediyesi, şehirlerarası otobüs terminalini taşıdıktan sonra bu alana büyük bir hizmet binası yapımına başladı. İnşaatına 10 yıl önce başladığı belediye sarayı tamamlanma aşamasında. Edirne’nin geçen dönemki Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu 5 yıl önce binayı hastane yapılmak üzere satmayı tartışmaya açmıştı. Binanın temelini atan günümüzün Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi bu tartışmaya en sert tepkiyi gösteren kişi olmuş ve “Orada çadır kurar sattırmam” demişti. Ancak şimdi Sedefçi, belediyenin ekonomik kriz içinde bulunduğunu ileri sürerek otel yapılmak üzere 15 milyon YTL’ye satmaya hazırlanıyor. Belediyeye müşterilerin biri gelip biri gidiyor. Tunca Nehri kenarındaki eski elektrik fabrikası binası ile ilgili de imar planı değişikliği yapıldı. Burasını da Alman Hastanesi’nin almayı planladığı anlatılıyor.

Futbol sahası iş merkezi olarak hizmet verecek
Edirne Belediye Meclisi son toplantısında 25 Kasım Stadı ile ilgili imar planı değişikliği de yaptı. Buna göre spor alanı ticaret merkezine dönüştürüldü. Edirne Valisi Nusret Miroğlu uzun süreden beri stadın olduğu alanı iş merkezi olarak satmayı planlıyordu. Belediye meclisinin kararından sonra stadın satışı gündeme geldi. Stat arazisini satın almak için yatırımcılar Vali Miroğlu’nun kapısını aşındırmaya başladı. Ancak yeri satın alacak yatırımcının Kapalı Cezaevi bölgesinde yeni belirlenen alana stat yapması şartı konuldu. Edirne 25 Kasım Stadı’nı almak için ciddi girişimcilerin görüşmeleri ne zaman sonuçlanır bu belli değil.

Ama Edirne’de son günlerde çok gayrimenkul satılması kafaları karıştırdı. Emlak komisyoncuları da bazı arazi sahiplerine giderek uluslararası yatırımcılar adına görüşme yaptıklarını söyleyerek fiyat tespiti yapıyor. Ancak bunlardan sonuç çıkmıyor. Bunun da emlakçıların spekülasyon için bu görüşmeleri yaptığı ve şehir içindeki fiyatların artmasına neden olduğu şikâyetleri halk arasında konuşuluyor.

Edirne’de Kipa’nın dışında yer alıp inşaata başlayan yok, sadece “satılacak” ya da “büyük firmalar yer arıyor” spekülasyonları var.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.