Haberler

Rixos, ''ikinci hayat''a sanal otel kuruyor

Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Hacer Gemici

Rixos Otelleri''nin patronu Fettah Tamince, sanal alemde de otelciliğe soyundu. Second Life Amsterdam''da kurulan 5 yıldızlı otelin açılışı ''internet cafe''de olacak!..

Rixos Otelleri''nin patronu Fettah Tamince tüm dünyayı kasıp kavuran, yaklaşık 6.8 milyon üyesi olan, hatta kendine has para birimi bile bulunan sanal alemin son çılgınlığı Second Life''a (İkinci Hayat) ''sanal bir otel'' kuruyor. Kullanıcıları tarafından ''oyundan öte'' olarak tamınlanan Second Life gerçek dünyanın sanal olarak tekrardan yaratıldığı bir yazılım aslında. Bu oyuna dahil olan kişi, önce kendine bir kişilik seçiyor. Erkek, kadın, genç, yaşlı veya bir hayvan hatta bir yaratık dahi olabiliyor. Normal bir insan olmayı tercih edenler aynı gerçek hayatta olduğu gibi yaşamaya başlıyor. Second Life içerisinde kullanıcılar neredeyse sınırsız yöntemle etkileşim kuruyor, evleniyor, boşanabiliyor, ev ya da arsa satın alabiliyor. Second Life olan bu yoğun ilgi IBM, Adidas, Reebok, Dell, Microsoft, BMW, Mercedes-Benz, Nissan, Sony Ericsson, Vodafone, ABN Amro, MTV gibi şirketleri de sanal hayatın içine çekmiş bulunuyor. İşte bu listeye son olarak bir Türk şirketi de eklendi.

Pazarlama Stratejisi
Mayıs 2007 itibariyle 6.8 milyon kullancısı bulunan yazılım, nüfus bakımından şimdiden Slovakya''yı geride bıraktı. Second Life''in bir çok Avrupa ülkesinin de üzerinde bir nüfusa sahip olacağını gören Rixos Otelleri''nin Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, yöneticilerine ''sanal dünyada beş yıldızlı otel kurulması'' talimatı verdi. Bunun üzerine Second Life''te en çok hit alan Amsterdam''da beş yıldızlı otel kurulması üzerine çalışmalar başladı. Rixos yetkilileri, "Daha önce burada Burj el Arap açıldı. Ama oda fiyatları yüksek olunca battı. Biz tüm bunları göz önüne alarak hazırlanıyoruz. Açılışı bir ay içinde bir internet cafede yapacağız" diyorlar.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.