Haberler

Nuh''un Gemisi''ne görkemli açılış

Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Zeki Aksel

Greenpeace''in küresel ısınmaya dikkat çekmek ve dünya liderlerine çağrıda bulunmak amacıyla Ağrı Dağı''nda yaptırdığı, Nuh Peygamber''in tufandan kurtulduğu geminin benzerinin açılışı yapıldı.

Ağrı Dağı''nın Korhan Yaylası bölgesinde yapımına 4 hafta önce başlanan ve 20 marangozun çalıştığı geminin açılışına Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, eşi Fatma Karahisarlı, sanatçı Okan Bayülgen, yerli ve yabancı 40''tan fazla Greenpeace üyesi ve vatandaş katıldı.

Tören, sanatçı Okan Bayülgen''in Greenpeace tarafından hazırlanan ''Ağrı Dağı Bildirgesi''ni okumasıyla başladı. Bildirge, Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça, Flamanca ve Arapça okundu. Her bildirgenin okunmasının ardından bir güvercin uçuruldu. Daha sonra, gemiye ülkeleri temsilen konulan 194 güvercin gökyüzüne bırakıldı. Gemiye son çivisini çakan Vali Karahisarlı, Ağrı Dağı''nın korunmasının tüm insanlığa düşen bir görev olduğunu ifade etti. Greenpeace''in çevreye duyarlılığını gönülden desteklediklerini belirten Vali Karahisarlı, "Iğdır olarak çevreyle ilgili kaygılarımızın en önemlilerinden birisi ise Ermenistan''da bulunan Metsamor Nükleer Santralı''dır. Uluslararası örgütler tarafından gerekli denetimlerin yapılarak söz konusu santralın kapatılmasını arzuluyoruz." dedi. Karahisarlı ve Greenpeace üyeleri daha sonra, küresel ısınmayla ilgili olarak düzenlenen kampanya kapsamında dünyanın birçok yerinden gönderilen fotoğrafları geminin içine astılar.

Ağrı Dağı Bildirgesi''nde, küresel ısınmanın, Nuh''un Gemisi efsanesinin ilk kez anlatıldığı zamandan bu yana görülmemiş kuraklığa, kıtlığa, toplu göçe, deniz seviyesinde yükselmeye ve sellere neden olacağına dikkat çekildi. İklim değişikliğinin, milyarlarca insanın hayatını altüst ederek dünyadaki doğal yaşamı geri dönülmez biçimde değiştireceği belirtilen bildirgede, bu felaketin engellenmesinde devlet liderlerinin sorumlu görüldüğü kaydedildi. Bildirgede insanların iklim değişikliği konusunda eğitilmesi gerektiği vurgulandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.