Haberler

1.5 sayfayla ''iyi'' ortağız, ''Kanyon Ofis''leri pahalı alsak da memnunuz

Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Vahap Munyar
İş GYO''nun Kanyon Ofis blokundaki payını 67.5 milyon dolara satın alan Eczacıbaşı Grubu''nun Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Ortağımızdan ofisleri biraz pahalı satın aldık sayılır ama yine de memnunuz" dedi. Eczacıbaşı, İş GYO ile aralarında 1.5 sayfalık prensipler dizesiyle yürüyen mükemmel bir ortaklık olduğunu vurguladı.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul''daki Kanyon Alışveriş Merkezi''ndeki ortakları İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''yla (İş GYO) aralarında sadece 1.5 sayfalık prensipler dizesi olduğunu belirterek, "Çok güzel yürüyen bir ortaklığımız var" dedi. Eczacıbaşı, Kanyon''daki ofis bölümlerinin yüzde 50''lik bölümünü İş GYO''dan 67.5 milyon dolara satın almalarını da, "Ortağımız bize ofis bölümündeki hisselerini biraz pahalıya sattı ama yine de ofislerin tek sahibi haline gelmekten memnunuz" sözleriyle değerlendirdi.

Kanyon 1 yaşında:
Bülent Eczacıbaşı, İş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali, Eczacıbaşı Holding CEO''su Erdal Karamercan ve İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Kanyon Alışveriş Merkezi''nin 1''inci yılını doldurmasıyla ilgili ilk kutlamayı gazetecilerle birlikte yaptı. Bülent Eczacıbaşı, 210 milyon dolara mal olan Kanyon''un ilk yıl faaliyetlerinin beklentilerini karşıladığını söyledi.

Eczacıbaşı istedi:
İş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali, "Kanyon''daki yüzde 50 hissenizi satmayı planladığınızı daha önce açıklamıştınız. Şimdi sadece ofislerdeki payınızı 67.5 milyon dolara ortağınıza devrettiniz. Alışveriş merkezindeki payınızı da satma planınız sürüyor mu?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Satış isteğimizi duyurduktan sonra ortağımız Eczacıbaşı''nın ofis bloğundaki payımıza ilgisi ortaya çıktı. Zaten ortaklar olarak birbirimize verdiğimiz sözler vardı. Anlaştık ve sattık. Alışveriş merkezindeki yüzde 50 payımız için de uygun bir alıcı çıkar, iyi fiyat verirse satabiliriz. Aman ne olur bir an önce satıp çıkalım gibi acelemiz de yok."

Biraz pahalıya geldi:
Bülent Eczacıbaşı, "210 milyon dolara mal olan Kanyon''da arsa sahibi sizdiniz. Şimdi 67.5 milyon dolar verip, İş GYO''dan ofislerdeki payını aldınız. Bu iş size pahalıya gelmedi mi?" sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "Herşeyi günün şartları belirliyor. Biz İş GYO''dan arsa bedelinin yarısı için 30 milyon dolar almıştık. Şimdi 67.5 milyon dolar verip ofis bölümündeki İş GYO payını aldık. Ortağımız bu bölümü bize biraz pahalıya satmış oldu ama dediğim gibi günün şartları işi böyle geliştirdi."

Kiracılar kalacak:
Bülent Eczacıbaşı, bir başka soru üzerine, tamamına sahip oldukları Kanyon Ofis bloklarındaki kiracıların kalacağını ifade ederek, "Kiracıları çıkarıp tamamını kendi kullanımımıza ayırmamız söz konusu değil. Biz zaten şirketlerimizi gerekli bölümlere taşıdık. Kiracıların bulunduğu bölümlere şu anda ihtiyacımız yok" diye konuştu.

Ortaklık çok iyi yürüyor:
Bülent Eczacıbaşı, İş GYO''yla ortaklıktan çok memnun oldukları vurguladı. İş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali ile Genel Müdürü Turgay Tanes, "Aramızda sadece 1.5 sayfalık prensipler dizesi var" dedi. Bülent Eczacıbaşı da, "Bu kadar az maddeyle, böyle güzel yürüyen ortaklığa az rastlanır" diye konuştu.

Kutup ayısı tatile çıktı
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı''ya, "Kanyon''un maskotu bir kutup ayınız vardı, o nerelerde?" diye sorduk, "Kutup ayısını tatile gönderdik. Sıcaklardan bunalıp, hayatını kaybetmesin diye" yanıtını verdi.

Son dükkan kalana kadar ortaklık yürür
Eczacıbaşı Holding CEO''su Erdal Karamercan, "Kanyon projesinin başlangıcında İş GYO''yla aranızda yüzde 50-50 ortaklık vardı. Konutlar satıldı. Şimdi ofis bloğundaki yüzde 50''lik payı da siz aldınız. Geriye sadece alışveriş merkezindeni yüzde 50 ortaklık kaldı. Kanyon''u bir bütün saydığımızda İş GYO''nun payı kaça düşmüş oldu?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Biz hálá Kanyon''da İş GYO''yla kendimizi yarı yarıya ortak görüyoruz. Ofislerle alışveriş merkezini birbirinden çok güzel ayrıştırdık. Ayrıca bu kadar güzel yürüyen ortaklık, alışveriş merkezinde son dükkan kalana kadar yüzde 50''şer şeklinde yürür."]

İş GYO, yatırdığı parayı bir yılda geri almış oldu
Kanyon''un tamamında yüzde 50 ortaklıkla yola çıkan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, ofis bölümündeki payını 67.5 milyon dolara Eczacıbaşı Grubu''na satınca, bu projeye yatırdığı parayı neredeyse 1 yılda çıkarmış oldu. Kanyon''daki konutlar toplam 66 milyon dolara alıcı buldu. Buradan İş GYO''nun payına 33 milyon dolar düştü. Böylece İş GYO''ya dönen para, 100.5 milyon dolara ulaştı. Kanyon''un maliyetinin 210 milyon dolar olduğu dikkate alındığında, alışveriş merkezindeki yüzde 50''lik pay tümüyle İş GYO''nun hanesine kár yazılacak noktaya geldi.

Asıl işimiz bu değil ama yeni projelere bakarız
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Madem Kanyon''dan çok memnun kaldınız, alışveriş merkezi ve benzeri yeni projeler için planlarınız da var mı?" sorusu üzerine şunları dile getirdi: "Aslında Eczacıbaşı Grubu''nun asıl faaliyet alanları arasında bu iş ön sıralarda değil. Ancak, Kanyon bizim için çok iyi ve başarılı bir deneyim oldu. Öncelikle İstanbul''da olmak üzere önümüze yeni fırsatlar çıkarsa inceleyip, uygun görürsek gireriz."

Hava, kara, demiryolu ve deniz ulaşımı var, Kartal fark yaratır
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Kartal''da fabrikanızın bulunduğu bir alanı alışveriş merkezi başta olmak üzere yeni bir projeyle değerlendirme planınız vardı, ne oldu?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Fabrikayı oradan taşıdık. İmar durumuyla ilgili izinler çok hızlı çıkmıyor. Ancak, Kartal''daki arazimizin yeri mükemmel. Hava, kara, demiryolu ve denizyolu ulaşımının rahatlıkla buluşabildiği nadir noktalardan biri."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.