Haberler

AKM için tescil oyunları

Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür Bakanlığı''nın AKM''nin tescilinin kaldırılmasına ilişkin başvurusunu şimdilik rafa kaldırdı. Tescili kalkmadığı sürece AKM''nin yıkılması zor ama Kültür Bakanı Atilla Koç, dün yaptığı açıklamada bu konuda kararlı olduklarını söyledi.

AKM''yi yıkıp yerine yeni kültür merkezi yaptırmak isteyen Kültür Bakanlığı, binanın tescilinin kaldırılması istemiyle koruma kuruluna başvurmuş, kurul da bakanlıktan binanın deprem dayanıklılık raporuyla AKM''nin yerine yapılması düşünülen konsept projeyi talep etmişti. Bunun üzerine bakanlık Sakarya Üniversitesi''nden 15 Mayıs''ta alınan dayanıklılık raporunu sunmuştu. Sonuç bölümünde AKM''nin güçlendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı, ''Yıkılabilir'' şeklinde bir ibaresinin yer almadığı raporu inceleyen Prof. Mete Tapan başkanlığındaki 2 No''lu Koruma Kurulu, konsept projenin de getirilmesi gerektiğine karar verdi.

Dün Boğaziçi Üniversitesi''ndeki Türk Edebiyatı Sempozyumu''nun açılışına katılan Kültür Bakanı Koç, konuyla ilgili olarak "Kurul kamuoyu baskısından çekindiği için ''Projeyi getirin birlikte mütalaa edelim'' diyor. Projeyi getireceğiz, biz o hususta kararlıyız" diye konuştu. Bu arada Kültür Bakanlığı''nın İstanbul''daki İTÜ, Mimar Sinan, YTÜ gibi köklü üniversiteler dururken AKM dayanıklılık raporunu neden Sakarya Üniversitesi''ne yaptırdığı kafalarda soru işareti.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.