Haberler

İmar planımız hazır, Galataport da ihaleye Anıtlar Kurulu onayından sonra çıkılacak

Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ercan Baysal, Hüseyin Sümer
Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi''nde (Galataport) yeniden ihaleye çıkılması için Anıtlar Kurulu''ndan çıkacak karar bekleniyor. İmar planı taslağını iki ay önce kurula teslim ettiklerini belirten Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, ihale sürecini başlatmak için kararı beklediklerini söyledi.

İhalenin tekrar 49 yıllığına kiralama şeklinde yapılıp yapılmayacağı ise henüz belli değil. Başkan Kilci, sürenin kısalabileceğini kaydederken, "Daha önce ortaya çıkan rakamlar yap-işlet-devret modeline göreydi. Şimdi tamamen Özelleştirme Kanunu çerçevesinde yapılıyor. Muhakkak çok şey değişecek." bilgisini veriyor. Galataport için 1,5 yıl önce çıkılan ihalede, İsrailli işadamı Sami Ofer ile Türk ortağı Mehmet Kutman''ın oluşturduğu konsorsiyum, 49 yıllığına 4,3 milyar dolar önermişti. Ortakların, açık alanı 100 bin, kapalı alanı ise yaklaşık 300 bin metrekarelik projesinde toplam 750 odalı 5 yıldızlı otel ve 4 yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri, fast-food yerleri, kruvaziyer liman (gümrüklü saha), free-shoplar, otopark ile müze planlanıyordu. Ancak Danıştay 6. Dairesi''nin Ocak 2006''da projeyle ilgili olarak Kültür Bakanlığı''nca hazırlanan imar planının geçersiz olduğu yönünde karar vermesi üzerine ihale askıya alınmıştı. 22 Temmuz''daki milletvekili seçimlerine doğru geri sayım sürerken, ekonomi gündemin alt sıralarına düştü. Bu arada kısmen yavaşlama olsa da özelleştirme takvimi planlanan çerçevede ilerliyor. Sıradaki ihaleler hakkında Zaman''a açıklamalarda bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Halkbank''ın halka arzını milat gibi görüyor. Kilci''ye göre yoğun ilgi, ekonomide puslu bir havanın olmadığının teyidi oldu. Ayrıca Türk ekonomisine olan güveni göstermesi açısından da büyük önem taşıyor. Sektörün yedinci büyük bankasının geçen ay yüzde 25''lik hissesinin satışına rekor talep geldi. Toplam talepte Türk sermaye piyasaları tarihinde ulaşılan en yüksek rakam oldu. Kilci, "Bu, 2004''ten beri Avrupa''da finans sektöründe yapılmış en büyük halka arz. Mükemmel bir sonuç elde ettik." diyor.

Petkim''de ''altın hisse'' uygulanacak
Ülkedeki tek petrokimya tesisi Petkim''in ihalesi son dönemde en çok beklenilen özelleştirmelerin başında geliyor. Türk Telekom ve Erdemir''deki altın hisse yöntemi yüzde 51 hissesinin blok satışı yapılacak Petkim Petrokimya Holding için de uygulanacak. ''Stratejik kuruluş'' ifadesi kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini düşünen Kilci, bu kuruluşların tarifinin 1994''te kayda alındığını belirterek, "Bu kuruluşlarda altın hisse uygulaması yapıyoruz. Şartnamede belirtildiği gibi sözleşmelere farklı hükümler katıyoruz. Ama şu kuruluş stratejik, bu kuruluş stratejik gibi kelimeler gerçeklikten uzak. Petkim''de de altın hisse uygulaması olacak, Petkim stratejik kuruluş tanımlaması içerisinde yer almamasına rağmen." ifadelerini kullanıyor. İdare, Petkim''le ilgili her aşamayı İMKB''ye bildiriyor. Geçen yıl yapılması planlanan Türkiye Milli Piyango İdaresi''nin özelleştirmesi için hazırladıkları yasa tasarısının Başbakanlık''ta olduğunu, Meclis''e intikal etmediğini hatırlatan Metin Kilci, "Ancak bu taslağın yasalaşması halinde şans oyunlarında özelleştirme mümkün olabilir. Hazırlanan çalışma uzun zamandır burada bekliyor." bilgisini verdi. Birçok firma ihale sürecini bekliyor. Koç, Sabancı, Doğuş, Doğan, Anadolu, Alarko, Oyak ve Çukurova grupları, Milli Piyango''nun taliplileri arasında yer alıyor.

Metin Kilci, "Özelleştirmeler yavaşladı." yönündeki eleştirilere, "Satış listemiz sürekli azalıyor da ondan." diye karşılık veriyor. Elindeki büyük kuruluşların sayısını oldukça azaltan İdare, otoyol ve köprüleri de gündemine aldı. Bu konu üzerinde 2003 yılından beri çalıştıklarını aktaran Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, önümüzdeki günlerde danışmanlık ihalesinin tamamlanacağını belirtiyor. İhaleyi kazanan danışman firma, her otoyol için fizibilite, rantabilite ve maliyet hesaplarını yapacak. Dünya örneklerini de inceleyecek. Hangi örneğin Türkiye için uygun olduğunu belirleyip İdare''ye önerecek. Özelleştirme Yüksek Kurulu''nun (ÖYK) onayının ardından ihale süreci başlayacak. Ancak Karadeniz Sahil Yolu, kapsam dışı tutulacak. Söz konusu satışlardan elde edilecek gelir yeni yolların yapımında kullanılacak. Otoyolların yıllık cirosu 600 milyon YTL''yi buluyor. İdare, 6 otoyol ve 2 boğaz köprüsünü ''işletme hakkı devri'' yöntemiyle 31 Aralık 2008''e kadar özelleştirmeyi planlıyor. Listedeki otoyollar şunlar: Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın. Bu çerçevede ABD, Kanada, İtalya ve Fransa''daki köprü-otoyol özelleştirmeleri mercek altına alındı.

Kabul ediyorum, Tekel''de hata yaptık
İdare''nin yüksek gelir beklediği özelleştirmelerden Tekel''e bağlı Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticareti AŞ''nin Ekim 2003''teki ihalesinde en yüksek teklif, 1 milyar 150 milyon dolarla Japon Tobacco International''dan (JTI) gelmişti. Ancak tutar düşük bulunduğu için ihale iptal edilmişti. ÖİB Başkanı Metin Kilci, Tekel''de hata yaptıklarını düşünüyor. "Sigara bölümü ihalesinin ilkinde başarılı olamadık ve hata yaptık." özeleştirisinde bulunan Kilci, piyasa şartlarını ve süreci çok iyi okuyamadıklarını söylüyor. Yatırımcılar açısından nasıl değerlendirileceğine ilişkin çok cazip bir yapı sunamadıklarını dile getiriyor. Ancak gelinen noktada, 2003''teki Tekel''le şimdiki arasında büyük fark olduğunu vurgularken, şu ifadeleri kullanıyor: "Pazar payı belki şimdi daha düşük; ancak o günden çok daha kârlı. Yeniden yapılandırma yaptık. 81 ilde dağıtım örgüsünü verimli olmadığı için 40''a düşürdük. Yaprak tütün alımının sona erdiği yerlerde yapılan yaprak alımına son verdik. Varlıkların ayıklanması yoluna gittik. İkiz kulelerin satışını gerçekleştirdik." Bu arada yeni paket makinelerini devreye alan Tekel, rekabet edebilmek için pazara yeni markalar sunmaya başladı.

Elektrikte erteleme talimatı almadık
Metin Kilci, elektrik dağıtım ihalelerinin seçim sonrasına ertelenmesiyle ilgili, "Hükümetten talimat aldılar." söylentilerine itiraz ediyor. "Mesele teknik. Altyapı eksikliği içinde ihaleye çıkmanın doğru olmayacağını düşündük." diyen Kilci, erteleme kararı almalarında sadece ''altyapı yatırımlarının tamamlanarak özelleştirme sonrasında herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesi''nin etkili olduğunu kaydediyor. Temel eksiklikleri ortadan kaldıracak bir yatırım programı uygulayan İdare''nin başkanı, ihale sürecine ilişkin herhangi bir tarih açıklamıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.