Haberler

MSGSÜ Şile’ye Taşınmıyor!

Tarih: 11 Haziran 2007 Derleyen: Zeynep Güney


31 Mayıs 2007 Perşembe günü Hürriyet Gazetesi’nde Yalçın Bayer’in köşesinde yayınlanan “MSGSÜ, Şile''ye taşınıyor” haberi ve Şile Belediyesi’nin resmi internet sitesinde haberin aynı ifadelerle yer alması, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fındıklı’daki mevcut kampüsünün tamamının Şile’ye taşınacağı söylentilerine yol açtı.

Yayınlanan haberlere ve söylentilere cevap olarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü bir basın duyurusu yayınladı. Yayınlanan basın duyurusunda, üniversitenin çeşitli alanlarda gelişmesine imkân sağlanması amacıyla Şile Belediyesi’nden yer istendiği, bu isteğin de “Mimar Sinan Üniversitesi Şile’ye Taşınıyor” şeklinde Şile Belediyesi’nin web sitesinde yer aldığı ve bunun yanlış anlaşılmalara yol açtığı belirtiliyor. Basın duyurusu şöyle devam ediyor:

“Tüm dünyada, özellikle gelişmiş toplumlarda, yüzyıllardır köklü sanat kurumları eğitimlerini megapol merkezlerinde sürdürmektedir.

Üniversitelerin, eğitimin yanı sıra bilgi, kültür ve sanatı, çevre ile de paylaşan kurumlar oldukları bilinmektedir. Var olan mekanlarımız, 1926’dan, Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana kurumumuzun eğitimini sürdürdüğü ve sürdüreceği yerleşkelerdir. Bugünkü eğitim alanlarının taşınması söz konusu olmadığı gibi Bomonti inşaatımız da devam etmektedir.

Şile’den yer istenmesi; yaz okulları açmayı, sosyal ve spor tesislerini geliştirmeyi, araştırma merkezlerimizin aktif hale getirilerek uluslararası kültür ve sanat vadisi oluşturmayı, üniversitemizin ileriye dönük açılımları için fiziki imkanlarını genişletmeyi amaçlamaktadır.”
Arkitera Forum’da da farklı yorumlarla tartışılan konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Turgay Turan’la görüştük.

Turgay Turan kampüsün tamamının taşınmasının söz konusu olmadığını söyledi. Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Rahmi Aksungur, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Oğuz Ceylan, Rektör Yardımcısı Süleyman A. Belen ve Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Zeki Sönmez’in Şile Belediyesi’yle yaptıkları görüşmede üniversitenin sanatsal ve kültürel faaliyetlerini yürütebileceği bir alan talep edildiğini belirtti. Görüşmede kesin bir karar alınmadığını söyleyen Turan, istenilen yer Şile Belediyesi’nin mülkiyetinde olmadığı için tapusunun alınmasının bile en az 3 – 4 yıl sürebileceğini vurguladı. Belediyenin sitesinde çıkan haberi ise yaklaşan seçimler açısından dikkat çekmek amacıyla yayınlanmış bir haber olarak yorumladı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Bomonti’de sürdürülen inşaat çalışmaları hakkında da bilgi veren Turgay Turan şunları söyledi: “Bomonti’deki bira fabrikasının bulunduğu arazinin bir kısmı üniversiteye verilmişti. Yaklaşık 10 yıldır çalışmalar devam ediyor ve bu zamana kadar ancak kabası bitti. Devlet olanaklarıyla böyle bir binanın inşaatını tamamlamak çok zor. Eğer bir özel sektörün girişimi olsaydı belki bir yılda da biterdi, fakat devletin belli dilimler halinde verdiği bütçe dahilinde yapıldığı için 10 senede ancak dışı bitirilebildi.”

Bomonti’deki inşaatın ne zaman biteceğinin ve buraya hangi bölümlerin taşınacağının belli olmadığını söyleyen Turan, Fındıklı’daki kampüsün otele dönüştürüleceği söylentilerinin de asılsız olduğunu ifade etti.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin, 1926 yılında taşındığı Fındıklı''daki eski Meclis-i Mebûsân binası (Cemile Sultan Sarayı), 1 Nisan 1948’de geçirdiği yangına rağmen yaklaşık 80 yıldır üniversite olarak hizmet veriyor. Ayrıca üniversitenin Bomonti’de inşaat halinde bir kampüs binası, Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı’nın eklentisi olarak, Resim ve Heykel Müzesi ve Ortaköy’de yurt inşa edilmek üzere tahsis edilen bir arsası bulunuyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.