Haberler

Temelli''den arsa alanın tek şansı birlik kurmak

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Eskişehir yolu üzerinde bulunan Temelli''de villa yapmak için arsa alanlar, inşaat maliyetleri yüzünden beklemeye geçti. Arsa sahipleri, Temelli''yi arsa kentten villakente dönüştürebilmek için birlik çatısı altında örgütlenmeye çalışıyor.

Eskişehir yolu üzerinde Temelli''de 5 bin konutluk villakent yapılması için yola çıkılan arsaların, 240 konutluk yeni etabı metrekaresi 60 YTL''ye satışa çıktı. Vakıflar Bankası ile işbirliği yapan Türkiye Yapı Kooperatifleri Merkez Birliği (Türkkonut) arsaları kooperatiflerle birlikte dileyen bireysel yatırımcılara "Kendi Yuvanı Kendin Yap" kampanyası çerçevesinde projesi ile birlikte satıyor. 2004 yılından bugüne kadar satışta olan bölgeden villa yapmak için arsa alanlar, metrekaresi 420 YTL''yi bulan inşaat maliyetleri yüzünden henüz inşaata başlayamadı. Bölgede halen sadece Türkkonut''un kendisinin yaptığı ve Aralık 2007''de teslim edeceği villa ve çok katlı binaların yanı sıra, 5 kooperatifin çok katlı bina inşaatı sürüyor. Bu nedenle bölge villakentten ziyade arsa kenti görüntüsü taşıyor. Yatırımcıların da geleceğe dönük niyetlerle arsa alımı yaptığı bölgede inşaatların toplu halde başlayabilmesi ve böylece arsa sahiplerinin maliyetinin düşürülebilmesi için arsa sahipleri birlik çatısı altında örgütlenmeye çalışıyor.

Birkaç doktor arkadaşı ile birlikte internetten yaptıkları çağrılarla arsa sahiplerini toparlamaya çalışan Dr. Kubilay Karalezli kendisi ile birlikte 30 kişinin aynı niyeti taşıdığını ancak birlik olacak güce henüz erişmediklerini söyledi. Dr. Talip Kara da inşaatların toplu halde başlaması halinde bölgeye altyapının da daha hızlı bir şekilde geleceğini açıkladı. Türkkonut Genel Müdürü Selahattin Örf bölgeden arsa alanların inşaata başlaması gibi bir zorunluluğu bulunmadığını, sonradan satmak için alan yatırımcıların da olduğunu açıkladı. İstanbul''dan bile gelip arsa alanların olduğunu anlatan Örf, Türkkonut olarak ürettikleri konutların da satışta olduğunu belirtti.

Amaç kooperatiflere tahsis etmekti
Arsa, 2003 yılında Arsa Ofisi tarafından kooperatifler için tahsis edilmişti. Arsa Ofisi''nden arsayı alan Türkkonut o tarihten sonra 8 ay boyunca verdiği ilanlarla isteyen kooperatifin istediği kadar arsa alabileceğini duyurmasına rağmen sadece 15 kooperatif bu çağrıya olumlu yanıt verdi. Kooperatiflerden sadece beşi inşaata başladı. Örf, ilan verdikleri tarihlerde kooperatiflerden ziyade bireysel yatırımcıdan talep geldiğini belirterek "Biz de bunun üzerine uygulamayı ''Kendi Konutunu Kendi Yap'' şekline dönüştürdük" dedi. Kooperatifçiliğin son yıllarda kan kaybetmesi dolayısıyla ilgi görmediğini belirten Örf, "Kooperatiflerin müşterisi olan kitlenin bir kısmı hükümetin toplu konut yatırımları ve 2004''ten itibaren bankaların uzun vadeli konut kredileri ile kendi evine sahip oldu. Şu an pek çok kooperatif inşaata başlamak için ortak bulamaz hale geldi" dedi.

Arsanın 7 katı inşaat maliyeti var
Türkkonut önümüzdeki aylarda aynı bölgede bin konutluk yeri daha satışa çıkartacak. Bölgede müstakil tapulu, proje ve imarlı villa arsalarının fiyatları 22-23 bin YTL seviyesinden başlıyor. Fiyatları her ay yüzde 1-1,5 oranında artan arsaların metrekare fiyatı 55-60 YTL seviyesinde bulunuyor. Alıcı konutun yapımını kendisi üstlendiğinde, Bayındırlık Bakanlığı''nın rakamlarına göre arsaya ödediğinin 7 katı kadar inşaat maliyetine de katlanması gerekiyor. Arsa sahiplerinden Op. Dr. Kubilay Karalezli, villaları tek tek yapmanın ekonomik olmayacağını belirterek arsa sahiplerinin toplu üretim yapması çağrısında bulundu. Projeye göre bölgede 8 ayrı tipte villa, 3 farklı tipte çok katlı bina yapmak mümkün. Arsalar sahiplerine mimari, statik ve tesisat uygulama projeleri ile birlikte teslim ediliyor. Alıcılar bankadan kredi borcunu bitirdiğine dair yazı getirdiğinde tapusunu da teslim alabiliyor.

Tema park yapılacak beklentisi
Temelli bölgesi Ankara''nın merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor. Dr. Kubilay Karalezli organize sanayi bölgesi olma konusunda hareketlenen bölgede tema park kurulum olasılığı olduğunu söyledi. Dr. Karalezli, "Şehirlerin batıya doğru büyüdüğü bir gerçektir. Bu bölge gelecekteki Ankara-Polatlı birleşik şehirleşmesinin ortasında kalacak ve rant bölgesi olacak" dedi. Dr. Talip Kara da bölgede fazla yapılaşma bulunmadığını söyledi. Dr. Kara "Kızılay''a sadece yarım saat uzaklıktaki, her mevsim yaşanabilecek bir yer olduğu için arsa aldık. Ama henüz bir şey yapamadık. Biz inşaatlar aynı anda başlarsa sosyal yönden de rahatlık olacağını, alışveriş merkezinden okula kadar pek çok sosyal ihtiyacın aynı anda harekete geçeceğini düşünüyoruz, beklemedeyiz" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.