Haberler

Seyrantepe'de gerçekleştirilecek çok amaçlı spor kompleksi için ihale ilanına çıkılıyor

Tarih: 14 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
Yeni yapılacak stadyumun kullanım şartları ve Ali Sami Yen'in tapu devrine ilişkin çıkan sorunlar nedeniyle bir süre geciken "Seyrantepe Projesi" başlatılıyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe'de gerçekleştirilecek çok amaçlı spor kompleksi için ihale ilanına çıkıyor. İhale, 19 Temmuz'da saat 14.00'te idare binasında yapılacak.

İhale kapsamında, Ali Sami Yen'in bulunduğu 34 bin 640, 43 metrekare alanda "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları" için en uygun teklifi veren firma, Seyrantepe'de spor kompleksini yapacak.

Seyrentape Projesi kapsamında, 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark yapılacak. Spor kompleksi, inşaatı tamamlandıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek.

Şartlı teklifin kabul edilmeyeceği ihalede, hasılat paylaşımına konu projeyi oluşturan mali unsurların yanı sıra, spor kompleksine ait avan proje, mahal listeleri ve maliyet verileri, firma ciro bilgileri, referansları dikkate alınarak TOKİ tarafından uygun görülenler, ikinci oturuma davet edilecek.

İstekli firmalardan, Ali Sami Yen Stadyumunun bulunduğu 34 bin 640, 43 metrekarelik alan için vereceği toplam satış geliri üzerinden teklif ettiği bedelin yüzde 2'si kadar geçici teminat alınacak.

Tahmin edilen gelirden düşük olmamak kaydıyla spor kompleksine ait avan proje, mahal listeleri ve maliyet verileri uygun görülerek ikinci oturuma davet edilen isteklilerden, arsa karşılığı olarak TOKİ'ye en yüksek bedeli teklif eden ve teklif şartnamesinde belirtilen niteliklere sahip istekli tercih edilecek.

Stadyum 720 günde tamamlanacak, Ali Sami Yen 600'üncü gün firmaya verilecek
İhale, Kamu İhale Kanunu kapsamında değil, TOKİ Satış, Devir, İntikal, Kiraya verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği uyarınca, "açık ihale" usulüne göre yapılacak.

Yerli ve yabancı inşaat firmalarına ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişimlere açık olacak ihale, "uluslararası" nitelikte sayılmıyor.

Başvuracak firmalar, ihale evraklarını, Bilkent Plaza B1 Blok Bilkent/Ankara adresinden çalışma saatleri içinde bin 500 YTL bedel ile satın alabilecek.

Seyrantepe arazisi üzerinde yapılacak olan Stadyum inşaatının tamamlanması için 720 gün süre verilecek. Bu sürenin dolması beklenmeden 120 gün önce, hasılat paylaşımına konu olan Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu alan yüklenici firmaya teslim edilecek. İhaleye teklif verecek firmalarda, mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu ve vergi borcu olmadığına dair belgelerler yanında, iş yeterlilik belgeleri de istenecek. Bu firmaların, son 5 yıl içinde kamu veya özel sektörde, o işe ait sözleşme bedelinin en az yüzde 70'i oranında gerçekleştirdiği veya yüzde 50'si oranında denetlediği veyahut yönettiği idarece kusursuz kabul edilen benzeri işlerle ilgili deneyimini gösteren belgeleri vermesi gerekiyor.

İş deneyimi olarak istekliler tek başlarına teklif veriyorlarsa, tek bir sözleşme kapsamında en az 100 bin metrekare komple bina inşaatı veya 20 bin kişilik stadyum inşaatı işi tamamladıklarını, ortaklık olması halinde; ortaklığı teşkil eden firmalarından en az birinin yukarıda belirtilen değerin yarısını, diğer ortaklardan herhangi birinin de belirtilen değerin en az yüzde 25'i kadar komple bina inşaatını tamamlamış olduklarını belgeleyecekler.

Firmanın son üç yıl ortalama cirosunun 10 milyon YTL'den az olmaması gerekiyor.

49 yıl Galatasaray kullanacak
Galatasaray, Ali Sami Yen Stadı ile Seyrantepe arazisini takas etmek amacıyla, Nisan ayında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ile bir protokol imzalamıştı. Protokol uyarınca, Seyrantepe arazisi üzerine yapılacak olan stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı Galatasaray'a verilmişti.

Seyrantepe'de Hazine'ye ait 120 dönüm arazi, stat yapımı için TOKİ'ye devredilmişti.

Ali Sami Yen Stadı'nın yerine ise rezidans, ticaret ve kongre merkezi yapılması üzerinde duruluyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.