Haberler

İKSV’nin Merkezi Olmaya Hazırlanan Deniz Palas Agilia ile Yenileniyor

Tarih: 14 Haziran 2007


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 12 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü Beyoğlu'ndaki Luvr Apartmanı'ndan, İstanbul'un bir başka tarihi binasına, Galata’daki Deniz Palas'a taşınacak. Bina, 34 yıldır festivalleri ve etkinlikleriyle İstanbul'un kültür sanat yaşamında önemli bir yere sahip olan İKSV'ye evsahipliği yapacak.

İKSV'nin Deniz Palas'a taşınması, bir sanat kurumunun yeni bir binaya yerleşmesinin yanında, kentin kültür hayatına yapacağı katkılar açısından da önem taşıyor. Haliç'e hakim konumuyla çevrenin önemli yapılarından biri olan Deniz Palas Apartmanı, restorasyon çalışmalarıyla, İstanbul'un özgün kimliğinin korunmasında önemli rol oynayacak. Deniz Palas aynı zamanda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında, İstanbul'un kentsel dönüşüm, şehircilik, çevresel ve sosyal anlamda göstereceği gelişimin de önemli bir örneği olacak. Tüm bunlarla birlikte İstanbul'un görkemli bir tarihi yapısı daha yeniden canlanarak, kentin hareketli kültürel yaşamının bir parçası haline gelecek.

Deniz Palas Apartmanı
İstanbul'un tarihsel ve kültürel zenginliğini temsil eden başlıca yapılar arasında bulunan Deniz Palas Apartmanı, 1920'li yıllarda inşa edilmiş, dönemin mimari özelliklerini taşıyan bir Pera yapısı. Deniz Palas'ta zemin ve bodrum katları haricinde 6 kat bulunuyor. Deniz Palas Apartmanı, İstanbul'un tarihi boyunca önemli yerleşim ve ticari merkezlerinden biri olan Galata semtinde bulunuyor. Art Nouveau stilindeki bina, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi'nin izlerini taşıyor. Gerek cephe düzeni, gerekse inşaat malzemeleriyle 1920'lerin mimari üslubunu taşıyor. Mısırlı Apartmanı'nı yapan Mimar Hovsep Aznavuryan tarafından 1920'li yıllarda inşa edildiği duyumlarla öğrenilen ve 1932 Pervititch haritasında da yer alan yapının özgün yapısı genelde bozulmayarak, geleneksel Pera yapısı olarak günümüze kadar gelebilmiş. Yığma kagir bir yapı olan Deniz Palas'ın kat döşemelerinde çelik putreller kullanılmış; araları, beton özellikleri taşıyan demir ve çimento harç ile düzenlenerek özgün bir uygulama gerçekleştirilmiş. Putreller üzerinde ahşap karkasları ile ahşap döşeme kaplaması bulunuyor. Tavanlarda yer alan kartonpiyerler, 1940'lı yılların çalışmaları olup, bunların altında bir dönem Pera yapılarında çok kullanılmış olan renkli kalem işi kompozisyonlar yer alıyor.

Neden Agilia Kullanılıyor?
Deniz Palas’ın restorasyon çalışmalarına, Ağustos 2006’da başlandı. Proje kapsamında Deniz Palas’ta İKSV ofisleriyle birlikte çok amaçlı bir salon, mağaza ve restoran / bar yer alacak. İKSV’nin 2008 yılının Mart ayında Deniz Palas’a taşınmış olması hedefleniyor.

Agilia, kendiliğinden yerleşen ve seviyelenen özel bir beton. Deniz Palas’ın yenilenmesi projesinde de, yatay ve düşey elemanların güçlendirilmesinde dar kesitlerden kolaylıkla geçebilmesi ve sıkıştırmak için vibratör kullanımına gerek kalmaması nedeniyle Agilia tercih edildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.