Haberler

Konut finansmanı için hizmet verecek şirketlerde ''aranacak şartlar'' artırıldı

Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul (BDDK), konut finansmanı alanında finansal kiralama veya finansman şirketi olarak faaliyet göstermeyi planlayan ve bu çerçevede BDDK''ya başvuran şirketlerde aranacak şartları artırdı.

Kurulun söz konusu Kararı, Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin ilgili maddesine istinaden kuruluş izni için Kuruma başvuran şirketler, anılan Yönetmelikte belirtilen kuruluş izin şartlarına ilave olarak Sermaye Piyasası Kanununun 38/A maddesinin birinci fıkrasında tanımlanan "konut finansmanı" faaliyetinin şirketlerin ana sözleşmelerinde iştigal konusu olarak belirtilecek.

Ödenmiş sermayelerinin, Bankacılık Kanununda kalkınma ve yatırım bankalarının kuruluşu için aranan asgari tutardan az olmayacak.

Yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde kuruluş izni alan şirketlere, faaliyet izni verilmesi esnasında, şirketlerin, konut finansmanı faaliyetlerinden kaynaklanabilecek riskleri yönetebilmelerini ve konut finansmanı faaliyetini etkin bir şekilde yerine getirebilmelerini teminen, münhasıran konut finansmanı faaliyetlerine yönelik iç kontrol, risk yönetimi, derecelendirme ve erken uyarı sistemlerinin şirketlerin bünyelerinde tesis edilecek.

Söz konusu sistemlerin işleyişine ilişkin süreçlerin yazılı olarak belirlenmesi ve Yönetim Kurullarına onaylatılması, ayrıca, bu konularda çalışacak uygun personel kadrosunun oluşturulması ve personelin görev tanımları ile yetki ve sorumluluklarının belirlenmiş olması hususları ile Kurulca gerekli görülecek ilave şartlar aranacak.

"Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un yürürlüğe girdiği tarihten önce kurularak faaliyetlerine devam etmekte olan ve anılan Kanuna istinaden, "konut finansmanı" faaliyetinde de bulunmak amacıyla Kuruma izin talebiyle başvuran finansal kiralama veya finansman şirketlerine konut finansmanı faaliyetinde bulunma izninin Kurulca verilmesine ve söz konusu şirketler için yukarıda belirtilen şartlar ile Kurulca gerekli görülecek ilave şartlar aranacak.

Konut finansmanı faaliyetinde bulunmak üzere yetkilendirilen finansal kiralama ve finansman şirketlerinin yılsonu mali tablolarının yanı sıra, Haziran sonu itibariyle hazırlanacak ara dönem mali tablolarının da bağımsız denetime tabi tutulmasına ve söz konusu bağımsız denetim raporlarının 15 Ağustos tarihine kadar Kuruma gönderilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.