Haberler

Bursa''daki Gökdere Medresesi harabeye dönüşmeden kurtarıldı

Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Nevzat Bayram
Yaklaşık beş asırlık bir geçmişe sahip Gökdere Medresesi, Bursa''nın Osmangazi Belediyesi tarafından restore ettirilerek kültür merkezine dönüştürüldü. Tarihi yapıda söyleşi ve dinletilerin yanı sıra, Türk sanat müziği alanında çalışmalar yapılacak. Yıllarca kadın hapishanesi, marangozhane, demirci dükkanı ve depo olarak kullanılan tarihi yapı, artık kültüre hizmet verecek.

Kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla hizmete açılan Gökdere Medresesi''nin, II. Bayezit döneminin tanınmış müderrislerinden Zeyrekzade Paşa Çelebi tarafından yaptırıldığı sanılıyor. 1939 tarihinde özel mülkiyete geçen medrese, yıllarca işlevine uygun olmayan işlerde hoyratça kullanılmıştı. Kadın hapishanesi, marangozhane, demirci dükkanı ve depo olarak da hizmet veren tarihi yapıyı 2005 yılında yaklaşık 1,5 milyon YTL''ye satın alan Osmangazi Belediyesi, tapuyu alır almaz, medresenin önünde bulunan ve yapıyı kapatan 5 dükkanı kaldırmıştı. 3 milyon YTL''ye mal olan restorasyon projesi kapsamında, tarihi yapının çatısı ve kubbesi yeniden yapıldı. Medresenin hemen yanındaki sivil mimarlık örneği yapı da kamulaştırılarak medresenin müştemilatına katıldı.

Açılışta konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, önemli bir tarihi değeri daha Bursa''ya kazandırdıklarını söyledi. Bursa''nın çok sayıda saklı kalmış değeri barındırdığına dikkat çeken Altepe, "Biz bu değerleri bir bir ortaya çıkarıyoruz. Bu çabamızda yalnız da değiliz. Birçok kişi ve kurum çalışmalarımıza destek veriyor." dedi. "Başlattığımız tarihi ve kültürel projelerimiz kapsamında Bursa''daki bütün eserleri ele aldık." diyen Altepe, şu bilgiyi verdi: "Gökdere Medresemiz de mülkiyeti şahsa ait olan bir değerimizdi. Belediye olarak takas karşılığı satın alıp çalışmalara başladık. Osmanlı''nın ilk dönem eserlerinden biri olan Gökdere Medresesi, içine girdiğinizde çıkmak istemediğiniz, çok güzel, sıcak bir eser. İçinde kültürümüz canlanacak. Başta Türk sanat müziği olmak üzere çeşitli sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak." Türk sanat müziğinin duayenlerinden Burhan Dikencik de unutulmaz bir konser verdi.

Bursa Kütüğü''ndeki bilgilere göre, tarihi yapı, 15. yüzyıl sonlarında Paşa Çelebi adındaki hayırsever ve bilgin bir kişi tarafından yaptırıldı. 12 hücre ve büyük bir dershane şeklinde inşa edilen medresenin kubbelerinin üstü kurşun ile kaplandı. Paşa Çelebi, medresenin masrafları için nakit akçenin yanı sıra; debbağhane, Kayıhan''da 12 dükkan, bir ahır, azeb odaları, Tatarlar Çarşısı''nda dükkanlar, Yoğurt Hanı civarında 7 dükkan, Kayhan Çarşısı''nda at değirmeni, Gökdere üzerinde 3 su değirmenini vakfetti. Vakfiyesinde vakıf mütevelliliğini yapacak kişilerde medrese okuyup tahsil yapma şartı olduğu için çocuklarının yanı sıra soyundan da birçok âlim yetişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.