Haberler

Ulucanlar cezaevi halka açılıyor

Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Adalet Bakanlığı''nın desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında halka açılacak Ulucanlar Cezaevi''nde şenlik düzenlenecek.

Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nimet Özgönül''ün birlikte düzenledikleri basın toplantısında, Ankara''nın tarihsel mekanlarının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için Temmuz 2006''da kapanan Ulucanlar Cezaevi''nin halka açılacağı bildirildi.

Ulucanlar Cezaevi''nde pek çok hükümlü ve tutuklunun kişisel tarihinin yazıldığını kaydeden Coşar, cezaevinde Yılmaz Güney, Kemal Tahir, Cüneyt Arcayürek, Metin Toker ve Bülent Ecevit gibi değerlerin kaldığını ifade etti. "Uçurtmayı Vurmasınlar" ve "Duvar" adlı filmlerin de Ulucanlar Cezaevi''nde çekildiğini hatırlatan Coşar, cezaevinin bir süre önce boşaltıldığını anımsattı. Coşar, Ulucanlar Cezaevi''nin "ranta dönüşmemesi ve cezaevinin kentin tarihindeki ve hafızasındaki önemi ve anlamı nedeniyle gelecek kuşaklara aktarılması" amacıyla bu çalışmayı yaptıklarını kaydetti. Nimet Özgönül de cezaevi için Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurduklarını anlatarak, buranın tescil edilmesiyle yıkılamayacağının da kesinleştiğini vurguladı. Burada 18 Haziran Pazartesi gününden itibaren 2 hafta sürecek bir şenlik düzenleyeceklerini belirten Özgönül, şenliğin tüm halka açık ve ücretsiz olacağını duyurdu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.