Haberler

Kosifler, 405 milyon dolara 27 Hilton Garden Inn yapacak

Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Otomotiv dünyasının ünlü şirketlerinden olan Kosifler de, ’şehir otelciliği’ne yatırım yapıyor. 27 ilde otel açmak için dev bir proje geliştiren Kosifler, tesislerinin işletmesi konusunda Hilton ile anlaştı. Kosifler toplam yatırımı 405 milyon doları bulacak otelleri ’Hilton Garden Inn’ adıyla işletilecek.

Turizm sektörünün son dönemdeki yıldız alanlarından ’şehir otelciliği’ne dönük yatırım kervanına, iş dünyasından sürpriz bir isim de katıldı. Otomotiv sektörünün ağır toplarından, Borusan Otomotiv’in en büyük bayilerinden olan Yönetim Kurulu Başkanlığını Hasan Kosif’in yürüttüğü Kosifler, şehir otelciliği alanında dev bir yatırım hamlesi için harekete geçti. Ekonomist dergisinin haberine göre, Türkiye genelinde 27 ilde toplam 405 milyon Euro’luk yatırım yapma kararı alan Kosifler, açacağı otellerin işletmesi konusunda da dünya devi Hilton International ile anlaştı.

İlk otel 2009''da:
Kosifler’in 27 ildeki otelleri Kosifler İnşaat yapacak. Ancak oteller, Hilton’un orta sınıfa yönelik ekonomik markası olan ’Hilton Garden Inn’ adıyla işletilecek. Otomotivin yanı sıra inşaat ve finans sektörlerinde de faaliyetleri bulunan Kosifler, tüm otellerinin temelini 2008 sonuna kadar atacak ve ilk otelini de bir yıl içinde işletmeye açacak. Her bir otelin 16 ayda tamamlanması öngörülürken, inşaatına en son başlanacak otel, 2010 yılı ortasında açılacak. Hilton Garden Inn markasıyla otel açılacak iller şöyle: Edirne, Tekirdağ, Manisa, Denizli, Konya, Afyon, Kütahya, Bursa, Sinop, Samsun, Ordu, Rize, Amasya, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Mardin, Kayseri, Nevşehir, Konya, Aksaray, Trabzon, Sivas ve Kars.

405 Milyon Euro:
27 ildeki otelleri Kosifler İnşaat yapacak. Ancak oteller, Hilton’un orta sınıfa yönelik ekonomik markası olan ’Hilton Garden Inn’ adıyla işletilecek. Her bir otel, ortalama 15 milyon Euro’ya mal olacak. Bu, toplamda 405 milyon Euro’luk yatırım anlamına geliyor. Grup, bunun için gerekli finansman ihtiyacını öz kaynaklarının yanı sıra uluslararası kuruluşlarından sağlayacağı kredilerle gidermeyi planlıyor. 4 yıldızlı olacak otellerin dış cephesi bulundukları ilin mimarisini, iç dekorasyonu ise tarihi ve kültürel birikimini yansıtacak. Bu nedenle iç ve dış mimarisi için özel bir proje yürütülecek. Oteller ilin potansiyeline göre 120 ila 200 odalı, 320 ila 400 yatak kapasiteli olacak.

2 bin 700 kişilik istihdam:
Kosifler otellerinin inşaatı aşamasında çalışacakları bir kenara bıraksak bile, her bir otelde ortalama 100 kişi istihdam edilecek. Böylece toplamda 2 bin 700 kişiye iş yaratılacak. Ancak turizm, özellikle Anadolu’da kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığı sektörlerin başında geliyor. Bu nedende grup, kalifiye eleman sıkıntısını aşmak üzere daha şimdiden turizm otelcilik yüksek okullarıyla temasa geçmiş bulunuyor. Ayrıca otel yapılacak 27 ilden birinde turizm okulu kurulması da planları arasında yer alıyor.

Hilton’un büyüme planları var
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de genişleme kararı alan Hilton’un Türkiye’de Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Adana, Kayseri ve Mersin’de otelleri bulunuyor. Mülkiyeti Türk yatırımcılarda olan bu otellerin işletmesini, Hilton yapıyor. Hilton Ankara, Adana, İstanbul Parksa ve Mersin’in mülkiyeti Sabancı, Hilton İstanbul’un Doğan ve Hilton Kayseri’nin mülkiyeti de Başyazıcıoğlu Grubu’nda bulunuyor. Hilton, dünya genelinde de öncelikle İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya’nın yanı sıra Rusya ve Hindistan’da yayılmayı planlıyor. Şirket, Hindistan’da 5 yıl içinde 70 otel açmayı öngörüyor. Hilton’un dünya genelinde büyüme planlarıyla birlikte artacak müşteri sayısı, Türkiye’deki Hiltonlar’ın da potansiyelini artıracak görünüyor.

Bakanlık çağrı yaptı Kosifler otelci oldu
Kosifler’in turizm projesi, Turizm Bakanlığı’nın gruba şehir otelciliği yapması konusunda bir çağrı yapması ile oluştu. Bakanlığın ocak ayında "Kosifler’i de bu sektörde görmek istediğini" iletmesi üzerine araştırma yapan Kosifler, turizme girme kararı aldı. Bu kararda yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gösterdikleri ilgi de belirleyici oldu. Bunun üzerine danışman bir firma aracılığıyla roadshow’a çıkıldı. Danışman firma Sheraton, Holiday Inn, Ramada ve Hilton gibi uluslararası otel zincirleriyle görüşerek projeyi anlattı, tekliflerini aldı. Bu teklifler sonrasında Hilton’da karar kılındı. Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı oteli Hilton’un seçilmesinde, dünya genelinde müşteri potansiyelinin yüksekliği, hizmet kalitesi, internetten ulaşılma kolaylığı ile Anadolu’nun bu isme yatkınlığı etkili oldu. Grup temsilcileri, yatırım teşviklerini öğrenmek üzere Turizm Bakanlığı’nı ziyaret etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.