Haberler

Tasarruf için tarlalar, damla damla sulanacak

Tarih: 19 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Küresel ısınma sonucu ortaya çıkan kuraklık problemi, gündemi meşgul ederken sulama sistemleri üzerine makine geliştiren şirketler de israfı önleyecek ürünler tasarlıyor.

Atlantis firması bu amaçla ''Center Pivot'' ve ''Lineer Sulama Sistemi''ni hayata geçirdi. Firma yetkililerinin verdiği bilgiye göre binlerce dönüm tarım alanının el değmeden otomatik olarak sulanabilmesine imkan tanıyan sistemle yaklaşık 3 bin 800 dekarlık arazi tek bir makine ile sulanabiliyor. Atlantis Genel Müdürü Gürsel Aral, orijinal sulama yöntemi sayesinde tarladaki ürünlerin hepsinin eşit derecede ve su israfı gerçekleşmeden sulandığını söylüyor. Böylece, çok daha verimli sebze ve meyve elde etmek mümkün hale geliyor. Yeni sistemin daha etkin kullanılmasını sağlamak için çiftçilere ulaşmaya çalıştıklarını anlatan Aral, üreticilerin para, iş gücü ve zamandan tasarruf ederken, istenilen zamanda, istenilen yerde, istenilen miktarda su, gübre ve ilaç uygulayarak mahsulde maksimum seviyede bir artış elde edeceklerini söylüyor.

Bu sistemlerde kullanılan borular sıcak daldırma galvenizle kaplanmış çelik veya alüminyumdan imal ediliyor. İsteğe bağlı olarak boruların içleri PVC kaplanarak, gübrelere ve ilaçlara karşı dayanıklılığı artırılıyor. Sistemlerin ömrü 25 ile 30 yıl arasında değişiyor. Aral, arazilerin küçük ve parçalı oluşu sebebiyle zaman zaman sıkıntılar yaşandığını kaydediyor. Center Pivot''un ancak büyük araziler (100 dönüm ve üstü) için ekonomik olduğuna dikkat çeken Aral, büyük ve geniş alanlarda damla sulama sistemiyle sulamanın daha ekonomik olarak lanse edilmesi ve cazip gösterilmesini ise eleştiriyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.