Haberler

Serpentine Pavyonu Geciktiği için Zaha Tasarlıyor

Tarih: 19 Haziran 2007 Kaynak: AJ Plus Yazan: Richard Vaughan Çeviren: Gül Keskin

11 Temmuz günü Serpentine Gallery’de gerçekleştirilen yaz partisi ile açılması planlanan Olafur Eliasson ve Kjetil Thorsen’un geçici pavyonu, geç kalması nedeniyle Zaha Hadid tarafından yeniden tasarlanacak. Hadid ve sağ kolu Patrik Schumacher, galerinin bu yılki bağış toplama etkinlikleri sırasında odak noktası haline gelecek bir açık mekan yaratacak.

Frei Otto’nun projesini geliştirmek için zamana ihtiyacı olduğunu açıklamasınıdan sonra, pavyon projesini Eliasson ve Thorsen üstlenmişti. Fakat, şu ana kadar gözüken o ki Eliasson ve Thorsen da proje için son tarih olan, yaz partisine kadar projeyi tamamlayamayacak, bunun için şimdilerde Hadid’in ismi anılıyor. Pavyonun Ağustos ayına kadar açılamayacağı düşünülse de galeri yetkilisi açmayı hedeflediklerini belirtiyor.Hadid ve Schumacher’in enstalasyonu 5,5 metre yüksekliğinde ve üç özdeş güneşlikten oluşuyor. Güneşliklerin her biri, birbirine geçen küçük parçalardan oluşan ve büyük bir kolonla desteklenmiş eşkenar dörtgen şeklinde.

Hadid’in son tasarımı Chanel Pavilion’un açılış haberi Venedik Sanat Bienali’nde geldi. Irak doğumlu tasarımcı, pavyon tasarlama yaklaşımıyla İkonik Chanel eserine uygun bir kutlama gerçekleştiriyor.

Hadid, Clerkenwell tabanlı pavyon çalışmasını, bir iç avlu etrafında bulunan sürekli yay elementler dizisi olarak tarif ediyor. Bu cam hücrenin, pavyonun ziyaret ettiği her şehre göre ısıyı kontrol edeceği belirtiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.