Haberler

Hadid’in Olimpik Su Sporları Merkezi Daha Fazla Kesintiyle Karşı Karşıya

Tarih: 19 Haziran 2007 Kaynak: Building Yazan: Sarah Richardson, Vikki Miller Çeviren: Zeynep Güney
Müteahhitler maliyetler üzerinde yeniden çalışmaya başladığında, mimar tasarım üzerindeki kontrolünü kaybediyor.

Maddi endişeler yüzünden Zaha Hadid’in Olimpik Su Sporları Merkezi yeniden tasarlanıyor.

Yürütücülerin, Olimpiyat Düzenleme Kurulu (ODA)’yla birlikte merkezin inşaatının mühendislik hesapları yapılırken, Hadid’i sürecin dışında tuttukları ortaya çıktı.

Balfour Beatty, Hochtief ve Eiffel’in inşa edeceği merkezin maliyetlerinin, danışmanlarla görüşülerek, onaydan önce tekrar düzenlenip, azaltılması istendiği anlaşıldı.

Bu düzenlemeleri yapanlara yakın bir kaynaktan edinilen bilgilere göre, tasarımın yapıldığı günden beri bir maliyet sorunu yaşandığı, bu maliyetteki bir projeyi yapacak yüklenici firma bulunamadığı için, ODA’nın müteahhitlerden planlar üzerinde tekrar çalışmalarını istediği söyleniyor.

Maliyet kesintilerinden etkileneceği düşünülen en önemli bölümlerden biri, ODA’nın isteğiyle daha önce Zaha Hadid tarafından, yeniden ölçülendirilmiş olan çatı formu.

Tüm bu görüşmeler sırasında Zaha Hadid’in son tasarım sürecine dahil edilmediği anlaşıldı.

Zaha Hadid, 75 milyon Euro bütçeli Olimpik Su Sporları Merkezi projesini, önemli ölçüde değiştirerek Kasım ayında tekrar sunmuştu. Dalgalı formdaki çatı tasarımının yüzeyi 3.250 m²’den 1.300m²’ye düşürüldü. ODA, ticari nedenler yüzünden bunun maliyetleri etkilemediğini söyledi.

Ayrıca ODA Olimpik Stadyum’un tasarım maliyetlerini de azaltmak için çalışıyor. Projenin basına açıklanmadan önce, yeniden düzenlenmiş son halinin onaylanması bekleniyor.

ODA’nın sözcüsü: “Tasarımın C aşamasından D’ye geçişte rutin incelemeleri yapıyoruz. Tasarım temelinde değişen bir şey olmayacak” diyor.

Oda, Olimpiyat Oyunları alanında çalışanlar hakkında da inşaat sendikalarıyla sürdürdükleri görüşmelerin sonuçlanmak üzere olduğunu bildirdi. ODA Başkanı David Higgins, bu görüşmelerde çalışanlar için daha iyi koşullar sağlamayı ve kesin işe alımları artırmayı amaçladıklarını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.