Haberler

Türkiye''nin çöl haritası

Tarih: 20 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
National Geographic dergisi ve TEMA Vakfı, Türkiye''de çölleşmeyi gösteren "çölleşme haritası" hazırladı. Türkiye''nin yüzde 89''u, hafif, orta, şiddetli ve çok şiddetli olmak üzere erozyon, bunun sonucunda da çölleşme riskiyle karşı karşıya.

Çok şiddetli erozyon

Haritaya göre, Türkiye''nin yüzde 36.84''ünde çok şiddetli (koyu kırmızı ile gösteriliyor), yüzde 23.6''sında şiddetli (kahverengi ile gösteriliyor), yüzde 23.19''unda orta şiddetli (sarı bölümler) ve yüzde 5.48''inde hafif şiddetli erozyon (beyaz bölümler) görülüyor.

1/2.500 000 ölçeğinde hazırlanan haritada yer alan yazıda, "açık hava erozyon müzesi" olarak nitelendirilen, irili ufaklı tepe ve vadilerden oluşan Nallıhan''ın bazı bölümlerinin bitki örtüsünden yoksun olduğu ve halen bu bölgede yoğun toprak erozyonu yaşandığı belirtiliyor.

Burdur''da tepelik ve dağlık alanları kapsayan kuru ormanların büyük ölçüde tahrip edildiği, bölgede toprak kaybı yaşandığı ifade ediliyor.

Konya''nın Karapınar bölgesinde kumul tepelerinin mera olarak kullanılmasının bitki örtüsünü zayıflattığı, toprağı tutan geven, yavşan ve sığır kuyruğu gibi bitkilerin sökülmesi ve rüzgârın hızının 110 kilometreye çıkmasıyla kumulların hareketlendiği vurgulanıyor.

Erzincan''ın kuzeyindeki Esence dağlarında kuru ve sıcak iklimin hüküm sürdüğü, kuzey bölümünde toprak kaymalarının görüldüğü ifade ediliyor.

Bitki örtüsü bitti
Haritada Kahramanmaraş''taki Ahırdağı''nın önceleri sedir ormanı olduğuna, ancak kontrolsüz kesim ve düzensiz otlatma yüzünden bölgenin bitki örtüsünden yoksun kaldığına dikkat çekiliyor. Ahırdağı Havzası''ndan gelen sel ile çöküntü ve tortunun Menzelet Barajı ile Kahramanmaraş Ovası''nın sulanması, içme ve sulama suyunu karşılayan Ayvalı Barajı''nı etkilediği ifade ediliyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.