Haberler

Bu ihaleden hayır yok iptal edin artık !

Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Volkan Akı
İhale yapılalı 3 ay oldu. Sama Dubai CEO’su Farhan Faraidoon kendilerine ödeme tebliğinin ne zaman yapıldığını söylemiyor. Ama bir anlamda itiraf ettiği gerçek, “ödeme yapın” tebligatı yapıldıktan sonra, ödemenin 15 gün içinde yapılması gerektiği. Eğer ödemeyle ilgili özel şartlar yoksa, Kamu İhale Yasası da böyle söylüyor. Farhan Faraidoon’un 50 gün ödeme süresiyle ilgili ise bir bilgisi yok. Şimdi Sama Dubai “Davalar bitmeden ödeme yapmayacağız” diyor. Peki 2-3 yıl sürebilecek davaların bitmesi mi beklenecek? Böyle bir şey mümkün mü?

Bu işin bir tarafı. Diğer yönü ise İstanbul Büyük Şehir Belediyesi neye dayanarak bir ödeme yapılmamasına rağmen ihaleyi bekletiyor? Bu diğer ihaleye katılan firmalar için hukuksuz bir durum yaratmıyor mu? Bu kadar süre tanınacağını bilseler belki 1 milyar dolar verirlerdi. Biri dava açsa zaten ihale iptal olacak. CHP’li belediye meclis üyelerinin bu yönde bir soru önergeleri de var.

Bir başka konu ise Sama Dubai tarafında yaşanıyor: CEO Farhan Faraidooni diyor ki; “İhale öncesi avukatlarımız baktı herhangi bir dava yoktu. Başkan Topbaş’a da sorduk söz konusu bir dava olmadığını söyledi”. Oysa, 12 Nisan 2006 tarihinde İstanbul Mimarlar Odası tarafından açılan bir dava var. Sama Dubai, bunu nasıl kaçırmış olabilir? Zaten para ödememeye gerekçe gösterdikleri dava, bu davanın yeni imar durumuna göre 30 Nisan 2007 tarihinde yenilenmiş şekli.

Neden ne olursa olsun, bu ihaleden hayır yok gibi. Zaten hukuki olarak geçerliliği kalmamış gibi görünen ihalenin iptal edilmesi gerekli.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.