Haberler

DSİ Ve ASKİ’nin Ortak Basın Açıklaması

Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi

Haberin özünde DSİ’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne, “Kızılırmak Suyu’nun içilemez olduğuna” dair bir rapor verildiğinin belirtildiğini kaydeden Başkan Gökçek, kendisinin hemen DSİ yetkililerini aradığını ve böyle bir raporun bulunmadığına dair, DSİ Genel Müdürlüğü ve ASKİ Genel Müdürlüğü imzalı ortak bir basın metni hazırladıklarını söyledi. Başkan Gökçek, metinde yer alan bilgileri şöyle açıkladı:

“DSİ tarafından yapılan Master Plan çalışmasında nüfus gelişimine paralel şekilde Kızılırmak sisteminin devreye alınma tarihi olarak 2034 yılı belirlenmiştir. Ancak, yaşanmakta olan kurak dönem sebebiyle Ankara’da acil su ihtiyacının ortaya çıkması üzerine, 2007 yılı başından itibaren DSİ ile ASKİ yetkilileri arasında yapılan bir dizi toplantı sonunda Gerede sisteminin acilen devreye alınamayacağı dikkate alınarak, Kesikköprü Barajı’ndan alınacak Kızılırmak Suyu’nun 1 yıl içerisinde Ankara’ya getirilebileceği tasarlanmış. DSİ ve ASKİ Genel Müdürlükleri tarafından yıllar itibariyle yaptırılan deneyler sonucunda belirlenen kimyasal ve bakteriyolojik parametreler, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmeliğe uygun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca radyoaktif madde yönünden ASKİ tarafından 30.04.2007 tarihinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda yapılan deney sonuçlarına göre Kızılırmak Suyu’nda radyoaktivite yönünde insan sağlığına zararlı maddelerin olmadığı tespit edilmiştir.”

“7 Milyar Yıllık Metreküp Rezervi Olan Kızılırmak Ankara''nın 20 Yıllık Su İhtiyacı"
Başkan Gökçek, DSİ ile Kızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi konusunda iki kurum arasında defalarca toplantılar yapıldığını, bu toplantılara DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu ile ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan ve teknik heyetlerin katıldığını belirterek, “Bu toplantılar sonucunda 7 milyar metreküp su rezervine sahip Kızılırmak suyu, Ankara’nın 20 yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek” dedi.

Kızılırmak Suyu’ndaki tek sorunun “sülfat oranının yüksek olmasını” her toplantıda dile getirdiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, “Buradaki sülfat oranı, belirtilen dünya standartlarının altında. Bu su kar ve yağmur sularından oluşan suyun lezzetine elbette sahip değildir. Tadında biraz kekrelik vardır. Hiçbir şekilde insan sağlığı için zararlı değildir” diye konuştu.

"Kırıkkake Bu Suyu 20 Yıldır İçiyor"
Haberin çıkmasının ardından Kırıkkale Belediye Başkanı, Kırıkkale İl Sağlık Müdürü ve Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi’ni telefonla arayarak, su kaynaklı herhangi bir ishal olayının yaşanıp yaşanmadığını sorduğunu söyleyen Başkan Gökçek, aldığı yanıtın, “20 yıldır su kaynaklı herhangi bir sağlık sorunun yaşanmadığı” yönünde olduğunu kaydetti.
“Ama bu haberi yazan muhabir, 20 yıldır bu suyu kullanan Kırıkkaleli yetkililere ve halkına soru sorma gereğini dahi duymamıştır” diyen Başkan Gökçek, haberin yayınlanmasının ardından Belediye’nin telefonlarının kilitlendiğini, Ankara’da halkın panik içinde olduğunu ve buna kimsenin hakkının olmadığını söyledi.

Hürriyet Gazetesi’nin Basın Ahlak İlkeleri doğrultusunda muhabir hakkında gerekli yasal işlemleri kendi içinde başlatması gerektiğini, Belediye olarak da 200 milyarlık tazminat davası açacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Bu haberin yalan olduğunu buradan ilan ediyorum. Haber tamamen gerçek dışı ve haberi tümüyle kınıyorum. Kişisel kinleri için halkı galeyana getirmeye kimsenin hakkı olmadığını tekrar söylüyorum” diye konuştu.

Başkan Gökçek sorular üzerine Barajlarda Ankara’nın 5 aylık suyunun kaldığını, Ağustos ayından itibaren kesintili su verilmeye başlanacağını belirterek, “Tüm çağrılarımıza rağmen sadece günlük 50 bin metreküplük su tasarrufu yapılıyor. Bu da anlıyoruz ki sadece bizim yeşil alanları tankerlerle sulamamızdan kaynaklanan bir tasarruf. Ankaralıların henüz bu işin ciddiyetinin farkında olmadığını üzülerek görüyoruz” dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.