Haberler

Ünlülerin cezaevi, hastane oluyor

Tarih: 25 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Birçok siyasi suçluyu ağırladığı için ''Muhalif Hilton'' olarak anılan Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi''nin bulunduğu bölgeye okul ve hastane yapılacak.

Bülent Ecevit''ten Yaşar Kemal''e, Yılmaz Güney''den Dündar Kılıç''a pek çok ünlü ismin özgürlük için gün saydığı Ulucanlar''da bundan sonra hastalar şifa bulacak.

Cezaevinin kapalı kısmı yıkılacak, açık bölümünün binaları hastaneye dönüştürülecek. Yeni tesis, 600 yatak kapasiteli Ankara Hastanesi''ne ek bina olarak kullanılacak. Bir kısmı kültür merkezi olarak düzenlenen cezaevinin bir bölümüne ise okul yapılacak.

78 yıl boyunca mahkumları ağırlayan Ulucanlar Cezaevi''nin hemen bitişiğinde bulunan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, fiziki alanlarını genişletmek amacıyla cezaevinin açık kısmındaki binaları almayı planlıyor. Büyükşehir Belediyesi, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki görüşmeler, cezaevi alanının değerlendirilmesi noktasında sürüyor. Sağlık Bakanlığı''ndan üst düzey bir yetkili, "Sağlıktaki dönüşümle yoğunlaşan hastaneler fiziki olarak vatandaşa cevap vermekte güçlük çekiyor. Ankara Hastanesi''nin yanı başındaki Ulucanlar Cezaevi arsasını hastanemize dahil edersek 600 yatak kapasitesi daha da artırılacak." diye konuştu. Yetkili, ilgili kurumlar arasındaki görüşmelerin bir iki aya kadar sonuçlanacağı bilgisini verdi. Öte yandan, Türk sinemasının son dönemdeki örneklerinden ''Beynelmilel'', Ulucanlar Kültür Merkezi''nde seyirci karşısına çıktı. Ankara Barosu ile Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından düzenlenen şenlik kapsamındaki film gösterimine, ''Beynelmilel''in yönetmeni Sırrı Süreyya Önder de katıldı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.