Haberler

İzmir''in Dört Yönü Çağdaş Ulaşım Sistemiyle Birbirine Bağlanıyor

Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Metroyu, Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova merkeze ulaştıracak hattın temeli törenle atıldı. Törende konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, sosyal demokrat belediyecilik anlayışının en güzel örneklerini verdiğini söyleyerek övgüler yağdırdı. Baykal, “Sayın Kocaoğlu, Karınca gibi üreterek, çalışarak, İzmir’e güzel hizmetler veriyor. Saygıyla andığımız rahmetli Ahmet Piriştina’dan sonra İzmir’e yakışan bir belediye başkanı” dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu ise, özkaynaklar ile çok önemli yatırımları gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “İzmir’i Aliağa-Menderes raylı sistemi ile Kuzey’den, Güney’e, kent merkezinde ise Üçyol-Üçkuyular ve Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova merkez hattıyla da Doğu’dan Batı’ya çağdaş ulaşım sistemi ile birbirine bağlıyoruz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük önem verdiği çağdaş ulaşım sistemi metro projelerinden birinin inşaatı daha başladı. Mecvut metro hattını Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova merkeze ulaştıracak 3 kilometrelik hattın temeli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, milletvekilleri ve milletvekili adayları ile vatandaşların büyük ilgi gösterdiği törenle atıldı, ayrıca kent içi ulaşıma 20 yeni klimalı otobüs daha dahil edildi.

Baykal, törende yaptığı konuşmada, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun karınca gibi üretip çalışarak İzmir’e hizmet ettiğini söyledi. CHP Genel Başkanı Baykal, gerçekleştirdiği çalışmalar ve yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu yürekten kutladığını söyledi.

Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndaki temel atma töreninde halka hitap eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sözlerine, “Siyasal yaşamımızın çok önemli kritik bir döneminden geçiyoruz. Bu ortamda İzmir’de sizlerle beraber olmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını bir vesile olarak değrerlendirdim, başka yerlerdeki çalışmalarımzdan koparak İzmir’e sizleri görmeye, selamlamaya, İzmir’in havasını solumaya geldim” diyerek başladı.

Sosyal Demokrat Belediyecilik Anlayışıın Örnekleri
Her zamankinden daha güzel bir İzmir ile karşılaştığını söyleyen Baykal, “Ne yapacağını bilen bir İzmir, güçlü bir İzmir. Sizi bu şekilde bir kez daha görmek gerçekten bana mutluluk verdi. Eksik olmayın siz var olduğunuz sürece Türkiye’nin önü açıktır, yolu açıktır, geleceği aydınlıktır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun çalışmalarını büyük bir zevkle dinleyip izlediğini belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten sosyal demokrat belediye anlayışının çok güzel örneklerini, işi propagandaya dökmeden ama gerekeni gereken biçimde yaraparak, karınca gibi çalışarak üreterek, İzmirimiz’e ne güzel hizmetler verdiğini bir kez daha dinlemek imkanı buldum. Sayın Aziz Kocaoğlu, sevgi, saygı ve rahmetle andığımız Ahmet Piriştina’dan sonra kendi siyasi icraat tarzıyla, çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle İzmirimiz’e yakışan bir Büyükşehir Belediye Başkanlığı anlayışını yürürlüğe koyduğunu görüyorum. Sayın Aziz Kocaoğlu’nu İzmir halkının önünde yürekten kutluyorum.”

Az Söz Çok İş
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üç yıllık görev süresince temel prensibinin az konuşup çok iş yapmak olduğunu belirterek, “Sonuçta İzmir Büyükşehir Belediyesi; kaynak yaratan, borçlarını ödeyen, kredibilitesi artmış ve özkaynakları ile yatırım yapan bir kurum haline geldi” dedi.

Göreve gelmesinin hemen 1 ay sonrasında yürürlüğe giren yeni Büyükşehir Belediyeleri Yasası ile sorumluluk alanlarının 5 kat birden büyüdüğunü hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, buna rağmen yoğun ve tempolu bir çalışmayla kısa sürede önemli yatırımların projelerini başlatıp, ihalelerini gerçekleştirerek çalışmalara başladıklarını söyledi.

Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşların gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak önemli yatırım projelerinin yanısıra, sosyal ve toplumsal çalışmalarla da vatandaşların refah ve mutluluğu yolunda çok önemli adımlar attıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “İzmir’in aslında 30 yıl önce çözümlenmiş olması gereken çeşitli altyapı, ulaşım, çevre ve kültür-sanat sorunlarının çözümü için projeler üretip yaşama geçirmeye başladık” dedi.

Çağdaş Ulaşım, Canlı Dinamik Ekonomi ve Sosyal Yaşamın Şartı
Uzun yıllardan beri süregelen hızlı göçün getirdiği sıkıntıların, pek çok büyükşehir gibi, İzmir üzerinde de ağır bir yük oluşturduğunu, İzmir’in, İstanbul’dan sonra en fazla göç alan kent olduğuna dikkate çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İzmir, aynı zamanda Türkiye’deki toplam işgücünün de yüzde 5.5’ini barındırıyor. Bu da yaklaşık 1 milyon 400 bin kişi anlamına geliyor.Hızlı kentleşme, sanayileşme ve göçle gelen nüfus artışının yarattığı sorunların en büyük etkisi ise, hiç kuşkusuz ulaşıma yansıyor. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren, kentin ulaşım sorununa yönelik çözümlerimize hep öncelik verdik. Çünkü hızlı kentleşme ve göçten kaynaklanan zorlukların üstesinden gelebilmenin, ancak, sağlıklı bir ulaşım planlaması ile mümkün olduğunu çok iyi biliyoruz. Halk yararını gözeten, çağdaş bir ulaşım hizmeti, aynı zamanda, kentteki sosyal ve ekonomik hayatı, canlı ve dinamik tutabilmenin önemli yollarından birisidir. Bu bilinçle hareket eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşımla ilgili stratejilerinde hep özenli olmuş, hep halk yararını ve yenilikleri ön planda tutmuştur. Artan nüfusa paralel olarak büyüyen kent içi trafik sorunu, metro gibi çağdaş çözümlerle, büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Yapım sözleşmesini “elimizde olmayan nedenlerle” feshetmek zorunda kaldığımız Üçyol-Üçkuyular metro hattında, çalışmalara yeniden başladık. Yaptığımız anlaşmaya göre, çalışmalar 540 gün içinde tamamlanacak. Bu da demektir ki, Üçyol-Üçkuyular metrosu, yaşadığımız olağanüstü gelişmelere rağmen, 2008 sonuna yetişecektir. Bugün temelini attığımız Bornova merkezine uzanan metro hattı sayesinde, kenti, bir ucundan diğer ucuna çağdaş toplu ulaşım sistemi ile birbirine bağlamış olacağız.”

Fahrettin Altay Ana Aktarma Merkezi ile Balçova, Güzelbahçe, Narlıdere ve Yarımada bölgesindeki yerleşim birimlerine ulaşımın da kolaylaşacağını vurgulaşan Başkan Kocaoğlu, “Yani İzmir’in doğusu ile batısını birleştireceğiz. Cumhuriyet tarihinin en önemli ulaşım projelerinden biri olan, 80 kilometrelik Aliağa – Menderes Raylı Sistem Projesi ise, kentin Kuzey’i ile Güney’ini buluşturacak. Bu güzergahta günde 550 bin yolcuyu hızlı, rahat, konforlu ve güvenli bir şekilde taşıyacağız. Ve bu çalışmaların tamamlanmasıyla, İzmir trafiği çok daha rahat, çok daha huzurlu, çok daha güvenli olacak. Gururla söylüyorum ki, tüm bu yatırımları Büyükşehir Belediyesi’nin özkaynakları ile gerçekleştiriyoruz” dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a da mutlu günlerinde İzmirlileri yalnız bırakmadığı için teşekkür ederek 20 ay sonra, Bornova Hastane - Bornova Merkez Metro hattının açılış töreninde de birlikte olmayı dilediğini söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.