Haberler

Klima hakkında bilmek istediğiniz her şey

Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hakan Gence

Rekora giden sıcaklar klimayı gündem ürünü yapıp çıktı. Evlerinde klimalı hayat istemeyenler bile teslim oldu, klimacılara koştu. Çünkü yaşadığımız kapalı ortamlarda nemin yüzde 60-30, sıcaklığın 20-27 derece aralığında olması gerekiyor. Bu ideal rakamlar konfor bölgesi yaratıyor. Dışına çıkıldığında rahatsız edici oluyor. Konfor bölgeleri yaratmanın yolu da klima kullanmaktan geçiyor. İşte klima alırken ve kullanırken aklınızda bulunması gerekenler.

Öncelikle hangi tipte klima alacağınıza karar verin. En yaygın olarak kullanılan modeller split klimalar. Bu modeller genelde iç ve dış üniteden oluşuyor. Birçok üniteden oluşan multi-split modelleri veya portatif klimalar da var.

Portatif modellerin hortum yardımıyla dışarıya çıkışını vermek ve kısa aralıklarla su haznesini temizlemek gibi dezavantajları olabiliyor.

Bütün evi tek bir ürünle serinletmeyi düşünenler için merkezi modeller var. Fakat uygulamaları split modeller kadar kolay ve ucuz değil. Bir klimanın büyük olması daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü mekanı homojen biçimde soğutamıyor.

Sabit hızda çalışıp az dur kalk yapan küçük bir klima, sık sık çalışıp duran büyük bir klimadan daha verimli.

Klima seçerken ilk kriter odanın boyutu. Metrekare başına 200-250 Btu klima gücü gerekli. Diğer faktörler tavan yüksekliği, yerel iklim, güneş gölge durumu, yön, pencere boyutları ve cinsi, duvarların yalıtım durumu, içerideki kişi sayısı ve içeride mevcut ısı üreten cihazlar. Bu karışık seçimin uzman mühendisin yardımıyla yapılması gerekiyor.

Son yıllarda daha az elektrik harcayarak daha çok alanı soğutup ısıtabilen ürünler ön plana çıktı.

Yeni modeller yüksek kalitedeki filtreleriyle ortamdaki havanın daha temiz olmasını sağlıyor. Filtrelerin bazıları sigara dumanını yok etmeye yararken, bazıları zararlı partiküllere son vererek bakterileri öldürüyor. Antibakteriyal filtrelerin sökülen ve yıkanarak yeniden takılabilen özellikte olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Otomatik sıcaklık kontrolü olanlar arzu edilen sıcaklık derecesi elde edilene kadar çalışıyor, iç ortamdaki ısıyı da sabit tutuyor.

Hava yönlendirme kanatçıkları havayı sağa sola, aşağı yukarı homojen biçimde dağıtıyor. Bu dağıtım sayesinde serin hava bir yere yoğunlaşmıyor ve hastalıklar önleniyor.

Uyku fonksiyonu olan modeller uyurken kendiniz için ideal sıcaklığı hazırlamanızı sağlıyor.

Ürününüzün çalışırken ses çıkarmıyor olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Kolay anlaşılır uzaktan kumandalar, ürün özelliklerinin daha rahat kullanılmasını sağlıyor. Zaman ayarlı açma kapama sayesinde de eve dönüş saatlerinizde sizi serin hava karşılayabiliyor.

Verimin yüksekliğini COP, EER gibi kısaltmalarla gösterilen sayının yüksekliğinden veya A, B, C, D, E, F gibi harflerle belirtilen enerji verimliliği sınıfından anlayabilirsiniz.

Elektrik sisteminizin, klimanın elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu kontrol etmeniz çok önemli.

Kullanılan gazın ozon tabakasına zarar vermeyip çevreye duyarlı olmasına da dikkat edin.

Klimayı evin neresine monte ettireceğinize dikkat etmeniz lazım. Klimanın altında elektrikli bir cihaz bulunmamalı, ısı ve su buharına maruz kalmamalı, duvar klimayı taşıyacak sağlamlıkta olmalı.

Klimanızın iç ünitesinin hava giriş çıkışının perde ya da mobilyayla kapanmamalı.

Dış ünitenin hava giriş çıkışı serbest olmalı, mümkünse binanın gölgeli tarafına takılmalı.

Kullanırken bunlara dikkat
Düşürdüğünüz her bir derece, elektrik tüketiminizin yüzde beş artmasına neden olur. Klimanızı rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığa ayarlayın. İdeal sıcaklık, genellikle sokaktaki sıcaklığın 6-7 derece altıdır.

Klima oturduğunuz veya uyuduğunuz alanın tam karşısına monte edilmesin. Yoksa serin rüzgar üzerinize vurur.

Üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.

Filtrelerinizi belirli aralıklarla temizleyin.

Kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun.

Çok nemli günlerde nem alma modunu çalıştırın.

Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmler ve tentelerle pasif soğutma uygulanması, klimanın yükünü azaltır. Elektrik kullanımı azalır.

Hangi marka kaça satılıyor
Airfel Gold Plasma: Polene, bakteriye, sigara dumanına son veriyor. Üç kademeli filtrelemeyle sağlıklı bir ortam yaratmaya yardımcı oluyor. Airfel’in, Green Gresh klimaları da üç kademeli filtre sistemiyle kötü kokuları ve ev ortamında oluşan zararlı kimyasal maddeleri azaltmayı sağlıyor. Fiyatlar 570-2.022 YTL arasında.

Toshiba RAS: Kendini temizleme özelliğine sahip. Yedi adet filtresiyle ortamı kirleticilerden, kötü kokulardan, bakteri ve virüslerden arındırıyor. Negatif iyonlarla stresinizi alıyor. Fiyatları 1.158-3.735 YTL.

Carrier XPower: Sessiz ve yüksek performansla çalışıyor. Filtreleme sistemi sayesinde kirleticileri, kötü kokuları, bakteri ve virüsleri yok ediyor. Duvar tipi modelleri 972-2.272 YTL.

Alarko: Yeni Flair serisi duvar tipi klimaları kirleticileri, kötü kokuları ortamdan uzaklaştırırken, bakteri ve virüsleri de yok ediyor. Fiyatları 747-1.493 YTL aralığında.

Vestel: Altı çeşidi var. Platinum klimalar antibakteriyel tasarım özelliği ve toz filtreleri sayesinde bakterileri içine hapsediyor, alerjiye sebep olan maddeleri ve virüsleri etkisiz hale getiriyor. Nemi yok eden ürünlerin fiyatı 633 YTL’den başlıyor.

Demirdöküm: Pacific ve York serisi iki grupta 30 farklı model sunuyor. Odanın her yerini soğutan üç boyutlu soğutma, negatif iyon teknolojisi ve akıllı göstergeler var. Fiyatları 650-2.335 YTL arasında.

Vailant: Sessiz çalışma, düşük enerji tüketimi, küçük ve dekoratif boyutları, nem alma ve ionizer gibi fonksiyonlar sunuyor. Fiyatları 358-1.850 Euro.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.