Haberler

Ankara’nın 90 günlük suyu kaldı

Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Devlet Su İşleri Eski Genel Müdürü Veysel Eroğlu, yağış oranlarının düşmesine bağlı olarak barajlardaki su seviyesinin azaldığını ve Ankara’nın 90 günlük suyu kaldığını söyledi.

Barajların son durumunu değerlendiren eski DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, geçen seneye oranla barajlardaki su seviyelerinde düşüş görüldüğünü belirtti. Eroğlu, "Barajlardaki içme ve kullanma suyu seviyesinin en düşük olduğu bölge Orta ve İç Anadolu Bölgesi. Su seviyesi en düşük il ise Ankara. Yaz döneminde yağış olmaması durumunda Ankara’nın yaklaşık 90" dedi.

Çiftçilere uyarılar
Tarımsal kuraklığa karşı en etkili yolun su kaynaklarının iyi korunmasından ve işletmesinden geçtiğini vurgulayan Eroğlu, çiftçilere de şu tavsiyelerde bulundu:

"Çiftçiler kuraklığa dayanıklı ürün ve ağaçları seçmelidirler. Buharlaşmanın az olduğu saatlerde ve rüzgarın az olduğu günlerde sulama yapmalılar. Hava durumunu sürekli takip ederek, yağış beklendiği günlerde sulama yapılmamalıdır. Ağaçların diplerini yaprak, talaş benzeri şeylerle örterek su kaybını önleyebilirler. Haftada en fazla bir veya iki kez sulama yapmak suretiyle suyun bitki köklerine inmesine fırsat verilmelidir. Bitkinin su ihtiyacını artırdığı için de gübreleme yapılmamalıdır."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.